W Madrycie odbyła się modlitwa w intencji Ziemi Świętej oraz chrześcijan prześladowanych na bliskim Wschodzie. Wzięły w niej udział Kościoły obecne w Ziemi Świętej.
W ramach wystawy “Hiszpania w Ziemi Świętej” na Uniwersytecie św. Damazego w Madrycie miała miejsce modlitwa ekumeniczna o pokój na Bliskim Wschodzie. Wziął w niej udział m.in. Syryjsko-Prawosławny Kościół Antiochii, Ormiański Kościół Apostolski, Rosyjski Kościół Prawosławny oraz Kościół Malabarski. Poparły ją Kościoły koptyjski i etiopski.
Modlitwa oparta była na liturgii jerozolimskiej. Głównym momentem była wspólna adoracja krzyża. O. Jesús España, franciszkanin, w krótkiej homilii podkreślił znaczenie Jerozolimy, Kościoła-Matki, dla wszystkich chrześcijan. Do niej pielgrzymują wszyscy. Jerozolima powinna stać się zachętą do szukania jedności. Przedstawiciele poszczególnych Kościołów modlili się szczególnie za chrześcijan prześladowanych z powodu swojej wiary. Wezwania były w języku hiszpańskim, arabskim, ormiańskim, rosyjskim i malajalam.
Abp Nicolaos Matti Abd Alahad z Kościoła Syryjsko-Prawosławnego zaapelował o pomoc chrześcijanom w Syrii. Podziękował wszystkim, w tym Polsce, którzy pomagają konkretnie ofiarom wojny. “Nie wystarczy tylko mówić o pomocy, trzeba jeszcze przejść do czynu”, podkreślił abp Nicoas.
Archidiecezja katowicka rozpoczyna obchody 100 lat istnienia.
Po pierwsze: dla chrześcijan drogą do uzdrowienia z przemocy jest oddanie steru Jezusowi. Ale...
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.