Abp Grzegorz Ryś objął archidiecezję łódzką

W archikatedrze łódzkiej trwa ingres abp. Grzegorza Rysia, siódmego z kolei pasterza tej archidiecezji.

W procesji do bazyliki nowemu pasterzowi towarzyszyli abp. Marek Jędraszewski, poprzedni metropolita łódzki, od stycznia piastujący urząd metropolity krakowskiego, oraz nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio.

Na progu katedry nowy arcybiskup ucałował krucyfiks, który podał mu dziekana Kapituły Archikatedralnej Łódzkiej. Słowa powitania skierował nuncjusz apostolski i bp Marek Marczak. – Witaj w Łodzi, w Kościele, który od dzisiaj staje się także Twoim Kościołem, Twoją Matką i Twoim zadaniem. Witaj w Kościele łódzkim. Bądź dla nas dobrym Pasterzem. Pasterzem „według Jezusa” – mówił bp Marczak. 

Następnie odczytano wydaną 14 września bullę papieża Franciszka „In navem ascendens” w której ojciec św. wskazał nowemu pasterzowi zadania jakie przed nim stoją.

Później abp Grzegorz Ryś otrzymał z rąk nuncjusza pastorał, który jest symbolem jego władzy pasterskiej w diecezji. Po objęciu tronu wierni oraz duchowieństwo złożyli przed nowym metropolitą homagium, będące aktem czci, szacunku i chrześcijańskiego posłuszeństwa.

Po obrzędach rozpoczęła się liturgia słowa. Homilię wygłosił abp G. Ryś. - Zajmij swoje miejsce! Nie pierwsze. Swoje. To, do którego Cię przewidziałem i wybrałem. To, do którego Cię uzdolniłem i wyposażyłem. I stale wyposażam i uzdalniam. Zajmij je wreszcie. Odważ się, nawróć się i zajmij.  Potrzebuję tego Ja – Twój Pan i Zbawiciel. Potrzebuje tego Kościół – Twoja Matka i Mistrzyni. Potrzebują tego Twoi Siostry i Bracia. Potrzebuje tego świat, do którego jesteśmy razem posłani - mówił abp G. Ryś.

Homilia abp. Grzegorza Rysia

W ingresie w archikatedrze uczestniczą kardynałowie, ponad sześćdziesięciu arcybiskupów i biskupów z całej Polski a także z zagranicy. Wśród biskupów są trzej biskupi łowiccy: Andrzej F. Dziuba, Wojciech Osial i Józef Zawitkowski (diecezja łowicka należy do archidiecezji łódzkiej).

Są także biskupi innych wyznań, przedstawiciele władzy państwowej oraz delegacje poszczególnych wspólnot, grup. Wśród nich przedstawiciele Łódzkiego Bractwa Kurkowego.

- Cieszymy się, że abp Grzegorz Ryś zostaje naszym metropolitą. Zawsze mieliśmy z nim dobre kontakty, spotykaliśmy się na różnych uroczystościach. Jeśli przyjmie naszą propozycję, mógłby zostać honorowym członkiem naszego Bractwa, tak jak jest już w Bractwie Krakowskim - mówi Ignacy Ścibiorek, starszy Łódzkiego Bractwa Kurkowego. - Wszyscy się cieszą, bo to nowy wiatr w historii naszej archidiecezji - dodaje pan Ignacy.

W tych ważnych chwilach jest też rodzina nowego metropolity, przyjaciele, znajomi, księża-uczniowie.

To wielkie wydarzenie także dla wiernych łódzkiej wspólnoty. Pokazują to na każdym kroku. O stronę muzyczną dba orkiestra smyczkowa „Łódzkie smyczki” działająca w szkole muzycznej im. H. Wieniawskiego, która sama zgłosiła się do wzięcia udziału w uroczystości.

Chór, który śpiewa podczas uroczystości, tworzy prawie 100 mieszkańców Łodzi. Przez miesiąc przychodzili na próby, by uświetnić uroczystość. To dobry znak dla abp. Rysia, że już od początku swojej posługi w nowym miejscu ma ludzi, którzy chętnie mu pomogą.

List gratulacyjny dla abp. Rysia z okazji ingresu przysłał prezydent Polski Andrzej Duda.

List gratulacyjny prezydenta Andrzeja Dudy

Słowa gratulacji do metropolity łódzkiego skierowali także: abp Stanisława Gądecki, metropolita poznański, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. 

Metropolita poznański abp Stanisława Gądecki

Z wielkim zruszeniem do swojego następcy zwrócił się także ksiądz abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski, wiceprzewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

Metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski

Nowy metropolita łódzki urodził się 9 lutego 1964r. W Krakowie, gdzie również ukończył Wyższe Seminarium Duchowne. Przez wiele lat był jego rektorem. Sakrę biskupią przyjął z rąk kard. Stanisława Dziwisza 28 września 2011 roku. Od tamtej pory sprawował funkcję krakowskiego biskupa pomocniczego.

Zaproszenie abp. Rysia na ingres i wypowiedzi wiernych diecezji łowickiej

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10