Od 2015 roku służy w centrum działań wojennych, od roku koordynując pomoc płynącą dla prawie 10 000 rodzin – ofiar wojny w Syrii. Siostra Urszula Brzonkalik, franciszkanka, realizująca program „Rodzina rodzinie” w Aleppo, zostanie laureatką Nagrody Specjalnej Dyrektora Caritas Polska.
Gala Ubi Caritas, która odbędzie się w sobotę 21 października, to najważniejsze wydarzenie dla całego środowiska Caritas w Polsce. Współorganizowane jest z trzema ekumenicznymi organizacjami dobroczynnymi: Diakonią Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP, Diakonią Kościoła Ewangelicko-Reformowanego w RP oraz Prawosławnym Metropolitalnym Ośrodkiem Miłosierdzia Eleos.
Podczas gali Caritas Polska wręczy nagrody Ubi Caritas, które są przyznawane za wyjątkową wrażliwość na potrzeby ubogich w Polsce i czynny udział w dziełach charytatywnych. Szczególnym uhonorowaniem dzieła miłosierdzia jest Nagroda Specjalna Dyrektora Caritas Polska, którą przyznano w tym roku siostrze Urszuli Brzonkalik – Franciszkance Misjonarce Maryi posługującej w Aleppo.
– Oczywiście za każdym razem, gdy ktoś otrzymuje wyróżnienie, jest to powód do radości. Ale ja powiem przekornie: tak jak mnie wyróżnił Bóg, to już nikt nigdy mnie nie wyróżni – mówi siostra Urszula Brzonkalik, dziękując za nagrodę przyznaną przez Caritas Polska. – Jeżeli ja chcę się pochylić nad kimś, to dlatego, że mam ten wzór kogoś, kto się pochylił nad każdym człowiekiem.
Ks. Marcin Iżycki, dyrektor Caritas Polska, nie kryje zadowolenia z przebiegu programu: – Kiedy rozpoczynaliśmy program „Rodzina Rodzinie”, poprosiliśmy siostrę Urszulę o wyznaczenie 20 rodzin do przekazania pomocy. Dzisiaj pomagamy prawie 10 000 syryjskich rodzin. To dzieło miłosierdzia prowadzone z wielkim poświęceniem – przyznaje. – Dzięki otwartemu sercu siostra Urszula stała się ambasadorką polskiej dobroczynności. Podczas gdy w Aleppo siły militarne bombardują mosty i budynki, my – dzięki ofiarności wielu ludzi dobrego serca – budujemy niezniszczalne mosty solidarności rodzin polskich i syryjskich.
Program „Rodzina rodzinie” to największy program pomocowy Caritas Polska, a także jeden z największych polskich programów społecznych. Rok po jego uruchomieniu wsparcie otrzymało już blisko 10 tysięcy syryjskich rodzin. System pomocy w programie oparty jest na wsparciu świadczonym przez polskich darczyńców – osoby indywidualne, rodziny, parafie i wspólnoty polskie dla konkretnych rodzin syryjskich.
Gala Ubi Caritas odbędzie się w sobotę 21 października po raz 16. Wśród zapowiedzianych gości są ks. kard. Kazimierz Nycz oraz abp Henryk Hoser, a także przedstawiciele życia publicznego. Współorganizatorami uroczystości są prawosławna Eleos (przyznaje nagrodę Dłoni Miłosierdzia), Diakonia Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego (przyznaje nagrodę Miłosiernego Samarytanina) oraz Diakonia Kościoła Ewangelicko-Reformowanego (przyznaje nagrodę im. Biskupa Jana Niewieczerzała).
Przeczytaj o pracy s. Urszuli:
Siostra Urszula Brzonkalik od lutego 2015 r. pełni posługę w syryjskim Aleppo, w Konwencie Franciszkanek Misjonarek Maryi. Razem z kilkoma innymi siostrami dzieli tragiczny los z mieszkańcami miasta i niesie im pomoc. Przy klasztorze działa kuchnia codziennie żywiąca osiem tysięcy ludzi. Siostry służą też pociechą, radą, wsparciem duchowym i psychicznym ludziom wyczerpanym trwającym od lat oblężeniem miasta podzielonego na strefy kontrolowane przez siły rządowe i rebelianckie.
W latach 1998-2007 pracowała w prowadzonej przez siostry szkole w Aleksandrii, a następnie w latach 2006-2015 była dyrektorką internatu dla studentek w Bejrucie. Siostra Urszula była pomysłodawczynią projektu pomocowego (Małego Grantu Ambasady RP w Bejrucie) dla ludności w objętym walkami Aleppo, zrealizowanego w październiku 2016 r. Polegał on na przekazaniu najbardziej potrzebującym rodzinom (łącznie 900 osobom) uszytej na miejscu odzieży. Z oddaniem organizuje i wspiera polskie programy pomocowe, pełniąc posługę w bardzo niebezpiecznym miejscu. Od jesieni 2016 r. s. Urszula aktywnie uczestniczy w realizacji w Aleppo programu Caritas Polska „Rodzina Rodzinie”.
Czy rozwój sztucznej inteligencji może pomóc nam stać się bardziej ludzkimi?
Abp Światosław Szewczuk zauważył, że według ekspertów wojna przeszła na nowy poziom eskalacji.
To nie jedyny dekret w sprawach przyszłych błogosławionych i świętych.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.