Poseł Kukiz'15 chce powołania komisji śledczej ws. wyjaśnienia śmierci księdza Popiełuszki

Złożę w Sejmie projekt uchwały o powołaniu komisji śledczej ws. wyjaśnienia śmierci ks. Jerzego Popiełuszki; to niezwykle ważna postać dla Polaków, a nie wiemy do końca, jakie były okoliczności jego porwania - powiedział poseł Kukiz'15 Tomasz Rzymkowski portalowi wPolityce.pl.

"Złożę w Sejmie projekt uchwały o powołaniu komisji śledczej w sprawie wyjaśnienia śmierci ks. Jerzego Popiełuszki. To niezwykle ważna postać dla Polaków, symbol walki narodu polskiego z komunizmem, którą prowadził na gruncie nauczania Kościoła katolickiego i zgodnie ze słowami Jana Pawła II +zło dobrem zwyciężaj+" - powiedział Rzymkowski portalowi.

Według Rzymkowskiego "tak naprawdę wszystkie materiały dotyczące zamordowania ks. Jerzego są w posiadaniu instytucji państwowych". "W książce Leszka Szymowskiego +Księżobójcy. Anatomia zbrodni+ wymienione są nazwiska osób, które miały realny wpływ na te decyzje. Wiemy, że znani nam, oficjalni zabójcy kapelana +Solidarności+ nie są jego prawdziwymi mordercami. I to jest najlepszy przykład na to, że komisja śledcza jest potrzebna, bo prokuratura, sądy i inne instytucje państwa zawiodły" - mówi Rzymkowski.

Pytany, czy nie jest już "za dużo komisji śledczych", skoro ma powstać także komisja do spraw wyjaśnienia przestępstw VAT-owskich, Rzymkowski podkreślił, że "nie chodzi o show medialny, ale o dojście do prawdy".

"Prokuratura nie jest w stanie wyjaśnić sprawy od 1984 r., po 1989 r. miała więcej możliwości, żeby dojść do prawdy, ale tak się niestety nie stało. Trzeba w końcu odsłonić okoliczności zbrodni i wskazać jej prawdziwych sprawców. To świadczy o tym, jak ważna i wielopiętrowa jest ta sprawa" - zaznaczył. Poseł zauważył, że część sprawców zbrodni zapewne już nie żyje. Mimo to - zaznaczył - jednak niezwykle potrzebne jest przedstawienie opinii publicznej wszystkich osób odpowiedzialnych za mord i całości wątków sprawy, które do dziś nie są znane.

"Tak naprawdę wiemy tylko kiedy nastąpiło porwanie. Nie wiemy do końca, jakie były okoliczności porwania ks. Jerzego. Nie znamy powodów porwania, nie mamy wiedzy, kto był jego inspiratorem, jakie było tło polityczne i jaka była rola Sowietów w całym zdarzeniu. Musimy wyjaśnić, kto bezpośrednio odpowiada za śmierć kapłana" - powiedział Rzymkowski.

Ks. Jerzy Popiełuszko (1947-1984) od 1980 r. był kapelanem robotników Huty Warszawa. W czasie stanu wojennego stał się legendarnym kapelanem Solidarności. Odprawiał comiesięczne msze św. za ojczyznę w warszawskim kościele św. Stanisława Kostki, które gromadziły tłumy wiernych i działaczy związku. W głoszonych kazaniach podejmował problemy moralne i polityczne, mówił o wolności i godności człowieka. Po wprowadzeniu stanu wojennego był systematycznie nękany i inwigilowany przez SB i MO.

Ks. Popiełuszko został zamordowany 19 października 1984 r., gdy wracał z Bydgoszczy, gdzie odprawił mszę dla ludzi pracy. Zabójstwa dokonali trzej funkcjonariusze IV departamentu MSW, zajmującego się zwalczaniem Kościoła katolickiego - Grzegorz Piotrowski, Waldemar Chmielewski i Leszek Pękala. Uroczystość beatyfikacji ks. Popiełuszki odbyła się w 2010 r.

«« | « | 1 | » | »»
 • gosc
  06.10.2017 18:40
  Czas najwyższy wyjaśnić te zbrodnie i ujawnić mocodawców. Czy w kraju, który na serio zerwał z komuną byłoby możliwe tkwić przez ćwierćwieku! - w kłamstwie i fikcji ubeckiej?
 • apendula_niewdziosek
  06.10.2017 22:50
  To już dawno powinno być zrobione... ale pewnie jak zwykle nic z tego nie będzie, zbyt silne lobby stoi po tamtej stronie. Wystarczy prześledzić historię kłód rzucanych pod nogi prok. Witkowskiego... Niestety, chyba mało kto rozumie wagę tej sprawy, większość ludzi podchodzi to tego na zasadzie, że to jedna ze zbrodni komunistycznych, jakich było niestety wiele, niech tam historycy pomału sobie grzebią, może za 10 lat odkryją jakiś jeden mało znaczący dokument, za kolejne 10 lat kolejny itd.
 • Gość
  07.10.2017 12:38
  Chcą wyjaśniać sprawę d zbrodni już dawno wyjaśnioną, tak jak podobnie ze wyjaśnianiem katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem. Niedługo, można się spodziewać, że w Sejmie powołają komisję do zbadania dlaczego 100 lat temu powstała Polska, która taka teraz jest nieszczęśliwa (jedyna w Europie). A tyle pilnych i ważnych spraw w Sejmie czeka na załatwienie.
 • apendula_niewdziosek
  07.10.2017 15:18
  Z komunistycznym "wyjaśnieniem" to mniej więcej tak, jak z tytułem gazety "Prawda".
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8