Metodą stempelka na łeb

Nie lubię, gdy ktoś uważa że nie mam racji zanim zdążyłem cokolwiek powiedzieć.

To miała być praca domowa na temat tolerancji. Wziąłem do ręki to co „napisał” jeden z uczniów. Na pierwszy rzut oka widać było, że praca powstała metodą „kopiuj – wklej” z jakieś internetowego opracowania. Żeby się w tym upewnić czytałem jednak dalej. Natrafiłem w końcu na fragment, w którym „ z oczywistych powodów” wykluczono z tolerowania poglądy rasistowskie, faszystowskie i parę innych.

– Kto twoim zdaniem powinien orzekać, czy jakieś poglądy są rasistowskie czy faszystowskie i jako takie nie muszą być tolerowane? – zagadnąłem „autora” tekstu.

Nie umiał oczywiście na to pytanie odpowiedzieć, bo chyba nie bardzo wiedział, co (niby) sam napisał. Nie dało się więc z nim na ten temat podyskutować. Faktem pozostaje, że ta „rewolucyjna” zasada z czasem stała się w naszym społeczeństwie normą. Wystarczy przykleić łatkę „rasista” komuś, kto nie zgadza się na zrównanie związków homoseksualnych z małżeństwami i już nie trzeba dyskutować. Wszelkie potwarze i obelżywe określenia są wtedy jak najbardziej na miejscu i nikt nie zastanawia się co ma homoseksualizm do ras. Wystarczy przykleić łatkę „faszysta” i już zwolnić się z dyskusji z tym, kto więzi narodowe przedkłada nad bezkształtny kosmopolityzm. A tych różnych łatek, przyklejanych z różnych okazji może być wiele.

Historia ta przypomniała mi się, gdy czytałem co powiedział w wywiadzie dla jednego z czeskich pism kardynał Dominik Duka. „To ciekawe, że zwolennicy postmodernizmu z jednej strony twierdzą, iż prawda nie istnieje, ale kiedy sami głoszą, że rodzina ma taką samą wartość jak związek dwóch kobiet czy dwóch mężczyzn, to nagle domagają się, by inni uznali to za prawdę”. Sprzeczność, prawda? Ale w niczym to stosującym tę argumentacje nie przeszkadza. Ten model dyskusji z inaczej myślącymi już dawno zdominował dyskurs samozwańczych elit z ciemnym ludem.

No tak. „Nie można rzeczy wielu, kiedy celem jest brak celu” – śpiewał w piosence „Postmodernizm” Jacek Kaczmarski. Gdy odrzuca się zasady chrześcijańskie czy konserwatywne automatycznie przyjmuje się inne. Choćby teoretycznie się ich istnienie odrzucało. A widać to właśnie w tym pełnym oburzeniu dyskursie luminarzy „nowego świata” z inaczej myślącymi. Ma rację kardynał Duka, że choć nie działa dziś żadna inkwizycja, to środowiska lewackie (choć niekoniecznie lewicowe) stosują od lat metodę medialnego linczu.  Wyolbrzymić, oburzyć się, skazać na niebyt.

Od dwóch lat w Polsce to zjawisko zostało wyraźnie zepchnięte do defensywy. Ale przez kilka wcześniejszych rozwijało się z wielkim powodzeniem. I pewnie fakt, że już nie można przykleić łatki, a trzeba dyskutować tak wkurza niegdysiejsze „elity”. Zwłaszcza kiedy widzą, jak metoda ta ułatwia życie „elitom” zachodniej Europy.

Dzięki za to przypomnienie,  Księże Kardynale. Kiedy zżymam się na dzisiejsze porządki warto bym pamiętał, co jest dla nich alternatywą. I co w wyborach dwa lata temu odrzucił, a w sondażach do dziś dnia odrzuca „ciemny lud”. No, chyba że znajdzie się „trzecia droga”. Szczerze? Nie mam nic przeciwko.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| KARD. DUKA

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • Gość
  31.08.2017 16:31
  Jeszcze tylko jedna krotka sugestia co do pana odpowiedzi na pana komentarze: wszystko co bylo w przeszlosci jest ofiara pana krytyki a to co jest od 1,5 to pan chwali. Gdyby nie te zle rzady w przeszlosci nie byloby portalu wiara.pl a pan nie pisalby w nim swoich komentarzy. Czy to nie jest czyms pozytywnym z czasow liberalnych rzadow?
 • chochlik
  31.08.2017 17:12
  Ja nie chcę o tym co robi rząd , słusznie czy nie ale o METODZIE , O "skrótach myślowych " oto jeden z nich :

  TRZECIA DROGA TO TRZECI ŚWIAT , co to jest ? co to za pogląd ? skąd wzięty ? bo na pewno nie z nauki systemów . Takich systemów jak niewolniczy , feudalizm , kapitalizm , socjalizm , komunizm , neoliberalizm może być...nieskończenie wiele [ to nie pomyłka ]

  Dla mnie najbardziej oburzające jest to ,że katolicy to "łykają "de facto zaświadczając o swojej ...niewierze , tak , bo jeśli ktoś jednym tchem wypowiada credo o bogu WSZECHMOGĄCYM, Stwórcy świata a jednocześnie przyznaje się do tego że "jedynie słuszna droga " jest w rękach teoretyków ateistycznych to "do bani z taką wiarą "

  Proszę się przyjrzeć dyskusjom polityków [ niezależnie od opcji ]padają argumenty o tym ,ze coś jest słuszne czy nie ? no...tak ,ale rzadko , najczęściej jest to : "bo we Francji przyjęto takie rozwiązanie" albo " takie są standardy europejskie "i nikt nie zapyta czy te standardy są dla nas przydatne czy nie !!!

  Czy Polacy potrafią SAMODZIELNIE MYŚLEĆ ?....a...co to znaczy , co to jest ?

  A dyskusja ? metody są różne , kiedyś mój oponent zarzucił mi ,że jestem faszystą bo moje poglądy są narodowe , z zimną krwią zarzuciłem mu ,że jest ...komunistą a jego poglądy są komunistyczne bo opierają się o kosmopolityzm i internacjonalizm ...zatkało , zatkało go bo zastosowałem tą samą broń w stosunku do niego , nie umiał odpowiedzieć , bo to ....narzędzie z" tej samej bajki " [ fakt ,nieuczciwie ale czasem warto zastosować taki kubeł zimnej wody ]
  Ciekawe ,że tego "argumentu " używa się publicznie w sytuacji kiedy można kliknąć i definicja faszyzmu czy komunizmu wszystko wyjaśni.

  pozdrawiam.
 • Gość
  01.09.2017 12:15
  Panie Andrzeju, jesli pan uwaza za komplement powielanie slow p.Szyszki, to nie dziwi mnie, ze mam pan tak ograniczony punkt widzenia i powtarza pan te teorie naukowcow, ktorzy podzielaja zdanie partii nieprzychylnym wrecz nieakceptujacych ochrone srodowiska. Ale co, tam na glupote nie ma rady. Lepiej pisac glupstwa i byc znanym niz pisac prawde i wyleciec z sieci.
 • Gość
  02.09.2017 15:44
  Macuro, chłopie, opamiętaj się!
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  1 2 3 4 5 6 7
  8 9 10 11 12 13 14
  15 16 17 18 19 20 21
  22 23 24 25 26 27 28
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11