– Wielu znajomych, z którymi zaczynałem, już nie ma. Ci, którzy sobie odpuszczali, staczali się – stawali się alkoholikami, a w skrajnych przypadkach odbierali sobie życie. Talent idzie od Boga, fajnie byłoby tego nie zmarnować – mówi Adrian.
Kazanie na polanie
W przestrzeni festiwalowej powstaną dwie ścieżki – profilaktyczna i ewangeliczna. – Trudno jest wzbudzić refleksję w młodych, którzy przychodzą na koncert. Dlatego wymyśliliśmy, że dla tych, którzy wezmą udział w festiwalu, przygotujemy dwie propozycje. Po jednej stronie będą hasła wzmacniające czystą głowę, czystą zabawę i czyste serce oraz zachęcające do rozwoju, a druga ścieżka ma prowadzić pod scenę poprzez wersety z Pisma Świętego. Chodzi o to, żeby przestrzeń komunikowała, co jest meritum festiwalu – zabawa i życie bez procentów – wyjaśnia Iwona. Kolejnym miejscem duchowego rozwoju ma być „Kazanie na polanie”. – Nazwałabym to delikatną interwencją duchową, bo to młodzi zdecydują, czy chcą posłuchać księdza, który w swoim kazaniu nawiązywać będzie do hasła festiwalu: „Czysta głowa, czysta zabawa”, czy jednak ten punkt sobie odpuścić – dodaje Iwona.
Do Boga przez kulturę
Adrian zawodowcem jest od 16 lat. Sam przyznaje, że taniec uratował mu życie. – Wychowałem się w Nowym Porcie. Razem z kolegami chodziliśmy do Łaźni, skąd wycinaliśmy gumolit, który zastępował nam profesjonale maty do tańca. Naszą sceną był chodnik, składaliśmy się na baterie do magnetofonu, a czasami mieliśmy takie szczęście, że jakaś miła gospodyni użyczała nam prądu, bo przedłużacze zawsze mieliśmy ze sobą. Wtedy czas na próby i ćwiczenia był nieograniczony – wspomina. Adrian mówi, że to pasja i upór były motorem napędowym jego działań.
– Wielu moich znajomych, z którymi zaczynałem, już nie ma. Ci, którzy sobie odpuszczali, staczali się – stawali się alkoholikami, a w skrajnych przypadkach odbierali sobie życie. Talent idzie od Boga, fajnie byłoby tego nie zmarnować – mówi Adrian. „Lipskee” w trakcie festiwalu poprowadzi warsztaty taneczne. Chociaż festiwal skierowany jest głównie do młodych, Marcin podkreśla, że – niezależnie od wieku – każdy znajdzie coś dla siebie. – Planujemy zorganizowanie przestrzeni dla całych rodzin. Animację w tym sektorze poprowadzi Związek Dużych Rodzin 3 Plus – wyjaśnia. – Gwarantujemy świetną rozrywkę, z czystą głową – dodaje DJ Fala.
Free Art Faktoria Festival odbędzie się 2 września w Pruszczu Gdańskim na terenie Faktorii Kultury przy ul. Zastawnej.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Nad sprawami duchowymi nie mamy pełnej kontroli i należy być ostrożnym.
Symbole tego spotkania – krzyż i ikona Maryi – zostaną przekazane koreańskiej młodzieży.
W ramach kampanii w dniach 18-24 listopada br. zaplanowano ok. 300 wydarzeń.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.