112 lat temu urodziła się Sekretarka Bożego Miłosierdzia.
Kaplica, kościół, klasztorna cela, konfesjonał – to z pewnością miejsca, z którymi może kojarzyć się życie świętej siostry Faustyny, polskiej mistyczki i niestrudzonej apostołki Bożego Miłosierdzia, której 112 rocznica urodzin przypada 25 sierpnia 2017 r. Jednak powołanie sekretarki Bożego Miłosierdzia do świętości nie realizowało się jedynie w sposób kontemplacyjny, a wielość i różnorodność obowiązków, zajęć oraz aktywności w „CV” Faustyny mogłyby zadziwić niejednego pracodawcę. Dzień powszedni Heleny Kowalskiej to między innymi.
Kuchnia
Siostra Faustyna była rewelacyjną kucharką. Najlepiej świadczy o tym fakt, że to właśnie jej powierzano niepodzielną władzę w kuchni, gdy klasztor odwiedzić miał biskup lub inne ważne osobistości. Szczególnie chwalona była za znakomite torty! Jaką radę mogłaby dać współczesnym kucharkom? Pewnie podobną do tej, jakiej udzieliła siostrom posługującym z nią w kuchni, mówiąc, że należy zawsze tak przygotowywać posiłek, jakby na przyjęcie miał przyjść sam Pan Jezus. Zwracała się zresztą do Niego z prośbą o pomoc w kuchennych rozterkach. Siostra Placyda wspomina, że gdy jako dwie niedoświadczone jeszcze kucharki posługiwały z siostrą Faustyną, a do kuchni przywieziono w ogromny upał dużo mięsa, przyszła święta pobiegła po poradę… do kaplicy, a po powrocie zarządziła, zgodnie ze wskazówką Jezusa: „co jędrniejsze włożyć do marynaty, a resztę ugotować, żeby się nie zepsuło”. Wśród kuchennych obowiązków Faustyna doświadcza także cudu – odcedzane ziemniaki zamieniają się dla niej w piękne róże.
Ogród
Mimo że w chwili obejmowania posługi w ogrodzie Faustyna nie miała żadnego doświadczenia w tej materii, wytrwale dążyła do zdobywania koniecznych umiejętności, zasięgając porad u pobliskich ogrodników i wierząc, że Bóg dopomoże, skoro Jego wolą jest podjęcie nowych obowiązków. Efekty takiego podejścia do nowych wyzwań nie dały długo na siebie czekać – mimo nadmiaru pracy, niewystarczającej pomocy (przysyłano Faustynie nie tylko zbyt mało pomocnic, ale również rekrutowano je spośród najtrudniejszych przedstawicielek wychowanek klasztoru, które dziś można nazwać by „trudną młodzieżą”) i – niestety – również przeszkód ze strony innych sióstr, Faustyna doprowadziła ogród do tak kwitnącego stanu, że zachwycił nawet rządową delegację, zwiedzającą klasztor. Szczególną troską przyszłej świętej była uprawa kwiatów do dekoracji kaplicy, ale siostry wspominają również obfite ponad miarę zbiory pomidorów, ogórków i truskawek oraz olbrzymie sałaty, które wprawiały wręcz w zdumienie swoją dorodnością.
Pralnia
Posługa w pralni – westiarni – była dla Faustyny, jak można wywnioskować z zapisów „Dzienniczka” wielką szkołą cnót, szczególnie zaś – cnoty cierpliwości… Jak się okazuje, nawet wśród żyjących w ubóstwie zakonnic zdarzały się uciążliwe dla posługującej siostry grymasy związane z …jakością bielizny. Wszystko to przyszła święta wykorzystywała dla wzrostu pokory.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Młodzi są najszybciej laicyzującą się grupą społeczną w Polsce.
Ojciec Święty w czasie tej podróży dzwonił, by zapewnić o swojej obecności i modlitwie.
28 grudnia Kościół obchodzi święto dzieci betlejemskich pomordowanych na rozkaz Heroda.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.