Ponad 100 tys. osób ma przybyć w sierpniu do Częstochowy w pieszych pielgrzymkach z całego kraju. Jak informuje Jasna Góra i władze miasta, wszystko jest gotowe na ich przyjęcie.
Sierpień w największym polskim sanktuarium to tradycyjnie miesiąc, w którym odwiedza je najwięcej pątników. Punkty kulminacyjne sezonu pielgrzymkowego to święta maryjne 15 i 26 sierpnia, przy czym najwięcej grup pieszych przybywa do Częstochowy w dni poprzedzające święta Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny oraz Matki Bożej Częstochowskiej. W tym roku obchody tego drugiego będą połączone z głównymi uroczystościami jubileuszu 300-lecia koronacji Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej.
"Mobilizujemy siły - te duchowe do obsługi pielgrzymów, ale i te zewnętrzne, bo pielgrzym wielu rzeczy oczekuje tu na Jasnej Górze, a więc modlitwa, sakramenty święte - szczególnie spowiedź, komunia święta i to zaplecze modlitewne. Każda z pielgrzymek odprawia mszę świętą, a więc przygotowanie ołtarza, liturgii - w bardzo dużym wymiarze, bo czasem tysiąc kapłanów w ciągu dnia odprawia mszę świętą" - powiedział PAP rzecznik prasowy Jasnej Góry o. Sebastian Matecki.
Szczyt pielgrzymkowy oznacza też mobilizację służb miejskich i policji, dbających m.in. o zabezpieczenie tras wejść poszczególnych grup do miasta, zapewnienie opieki medycznej, przenośnych toalet czy dostępu do wody pitnej. "Na pewno jest to wyzwanie dla służb miejskich, które zabezpieczają chociażby trasy przejścia pielgrzymów pieszych. Wiadomo, że każde większe zgromadzenie pielgrzymów pod Jasną Górą też trzeba dodatkowo zabezpieczyć i medycznie, i pod względem takiego zabezpieczenia komunalnego, zapewnienia źródeł wody pitnej, itd., natomiast jest to już przetrenowane, rokrocznie wykonywane, więc myślę, że ta wieloletnia tradycja pielgrzymowania do Częstochowy na pewno pomaga w tym, że służby miejskie już wiedzą co robić" - zapewnił rzecznik prasowy Urzędu Miasta w Częstochowie Włodzimierz Tutaj.
Pełniący obowiązki naczelnika Wydziału Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miasta Paweł Zasępa przyznaje, że co roku problemem są pielgrzymi, którzy zgubili swoją grupę. "Radziłbym organizatorom pielgrzymek przekazać uczestnikom wszystkie informacje - od numeru telefonu, poprzez wskazanie miejsca, numeru autokaru, określić gdzie się mają spotkać, o której godzinie" - powiedział.
Zaapelował też, by natychmiast, ale bez zbędnej paniki, informować odpowiednie służby o ewentualnych nietypowych sytuacjach, mogących potencjalnie stanowić zagrożenie terrorystyczne.
Kulminacja szczytu pielgrzymkowego nastąpi 14 sierpnia - w tym dniu w pieszych pielgrzymkach do miasta ma wejść ok. 24 tys. osób. Niewiele mniej, bo ponad 23 tys., ma dotrzeć do Częstochowy dzień wcześniej. Kolejnym dniem szczytu pieszych wejść będzie 25 sierpnia, kiedy do Częstochowy przyjdzie blisko 15 tys. pątników.
Najliczniejszą ze zgłoszonych do Urzędu Miasta pielgrzymek będzie licząca 9 tys. osób pielgrzymka organizowana przez Kurię Diecezjalną w Tarnowie - jej przybycie przewidziane jest na 25 sierpnia. Niewiele mniej liczna będzie - podzielona na osiem grup odpowiadających różnym wspólnotom lokalnym - 37. Pielgrzymka Krakowska, w której 11 sierpnia wejdzie do Częstochowy prawie 8,8 tys. osób.
Inne z największych pielgrzymek przybędą na Jasną Górę w połowie miesiąca. Będą to: pielgrzymka Duszpasterstwa Pielgrzymek Pieszych Kurii Diecezji Radomskiej (13 sierpnia, 7 tys. osób), pielgrzymka organizowana przez klasztor ojców paulinów z Warszawy (14 sierpnia, 5 tys. osób) oraz liczące po 4 tys. osób grupy z Kurii Diecezjalnej Siedleckiej i warszawskiego Kościoła Akademickiego św. Anny (obie dotrą 14 sierpnia). Łącznie piesze grupy warszawskie, wchodzące na Jasną Górę 14 sierpnia, mają liczyć ok. 12,3 tys. osób.
Najmniejsze zgłoszone grupy liczą ok. 20 osób - tyle osób ma przyjść np. w pielgrzymce zorganizowanej przez Parafię Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Mysłowicach. Z reguły piesi pielgrzymi przybywający z daleka wracają do domów autokarami, koleją lub organizują sobie powrót indywidualnie np. prywatnymi samochodami. Grupy z bliższych okolic, np. z Działoszyna, Pajęczna, Starczy, Koziegłów, ale także Bełchatowa, Wielunia i Sulejowa - często idą pieszo także z powrotem.
W sierpniu na Jasną Górę przybędą również grupy pielgrzymów na rowerach. Będą to np. Warszawska Pielgrzymka Rowerowa, Rowerowa Pielgrzymka Diecezji Kieleckiej oraz Warszawska Pielgrzymkowa Grupa Rowerowa przy parafii św. Łukasza Ewangelisty.
Oprócz zorganizowanych grup pieszych pielgrzymi będą przybywać w sierpniu do Częstochowy również własnym transportem, koleją i autokarami. Łączna liczba pielgrzymów odwiedzających latem sanktuarium, sięga kilkuset tysięcy osób.
Nie było ono związane z zastąpieniem wcześniejszych świąt pogańskich, jak często się powtarza.
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Świąteczne oświetlenie, muzyka i choinka zostały po raz kolejny odwołane przez wojnę.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.