Chcemy, aby ten projekt był integralną częścią przygotowań duchowych do Światowych Dni Młodzieży Panama 2019, tak abyśmy wspólnie pomogli jak największej liczbie pielgrzymów i wolontariuszy, którzy chcą wziąć udział w ŚDM - zapowiada ks. Emil Parafiniuk, dyrektor Krajowego Biura Organizacyjnego ŚDM, prezentując nową odsłonę projektu Bilet dla Brata, który został uruchomiony w rocznicę ŚDM Kraków 2016.
Jak wyjaśnia ks. Parafiniuk, Bilet dla Brata 2.0 to zachęta do odpowiedzialnych za młodzież w polskich parafiach i diecezjach, by, przygotowując grupy do udziału w ŚDM w Panamie, pamiętali też o tych, którzy nie są w stanie sami pokryć kosztów podróży i spotkania w Panamie. To także zaproszenie do polskiego społeczeństwa, by zainwestowało w polską młodzież.
Na stronie biletdlabrata.pl uruchomiona została możliwość wpłat online, na rzecz wolontariuszy, pielgrzymów oraz tzw. kwatery polskiej, która zajmie się organizacją pobytu Polaków w Panamie i opieką nad nimi. Dostępne są też pierwsze cegiełki, które pomogą w promocji projektu i samej idei ŚDM. Akcja potrwa najprawdopodobniej do września 2018 r. tak, aby zebrane środki można było z odpowiednim wyprzedzeniem rozdysponować dla poszczególnych wolontariuszy i grup pielgrzymów.
Bilet dla Brata 2.0 to kontynuacja inicjatywy polskiej młodzieży, która po powrocie z ŚDM w Rio de Janeiro postanowiła pomóc rówieśnikom z krajów byłego Związku Radzieckiego w przyjeździe i udziale w ŚDM. Dzięki zaangażowaniu Polaków udało się zebrać kwot 1 637 367 zł, dzięki której na ŚDM do Polski przyjechało ok. 5,7 tys. pielgrzymów z 13 krajów byłego ZSRR.
Według szacunków Krajowego Biura Organizacyjnego ŚDM, do Panamy pojedzie ok. 2-3 tys. pielgrzymów z Polski i ok. 100-200 polskich wolontariuszy krótkoterminowych. KBO ŚDM w porozumieniu z Komitetem Organizacyjnym ŚDM w Panamie, zrekrutuje także 3 wolontariuszy długoterminowych, którzy pomogą w przygotowaniach.
Główne wydarzenia 34. ŚDM Panama 2019 odbędą się w dniach 22-27 stycznia 2019 r. pod hasłem "Oto Ja służebnica Pańska, niech Mi się stanie według twego słowa!” (Łk 1,38). Zgodnie z tradycją spotkań młodych, uczestnicy z całego świata gromadzą się wspólnie podczas pięciu głównych uroczystości: Mszy św. na otwarcie, ceremonii powitania papieża, Drogi Krzyżowej, czuwania z Ojcem Świętym i niedzielnej Mszy św. Posłania wieńczącej spotkanie.
Dni w Diecezjach, które poprzedzą spotkanie w stolicy kraju, odbędą się od 17 do 21 stycznia 2019 na terenie Panamy, Kostaryki i Nikaragui.
Franciszek spotkał się z wiernymi na modlitwie Anioł Pański.
Symbole ŚDM – krzyż i ikona Matki Bożej Salus Populi Romani – zostały przekazane młodzieży z Korei.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.