W Rzymie rozpoczyna się dziś narodowa pielgrzymka Ukraińców z okazji 150. rocznicy kanonizacji św. Jozafata, apostoła jedności Kościoła. Kulminacyjnym punktem pielgrzymki będzie jutrzejsza Eucharystia w Bazylice Watykańskiej, gdzie spoczywa jego ciało.
Ojciec Święty udzielił Ukraińcom wyjątkowego przywileju. Swą liturgię będą sprawowali przy głównym ołtarzu konfesji św. Piotra.
Mówi abp Światosław Szewczuk, zwierzchnik ukraińskiego Kościoła greckokatolickiego:
„Dla naszego Kościoła św. Jozafat jest postacią symboliczną. Wiadomo, że szczególną misją katolickich Kościołów wschodnich jest bycie promotorami jedności chrześcijan. Oczywiście, w czasach św. Jozafata idee i wzorce jedności chrześcijan były trochę inne niż dzisiaj. Jednakże świętość tego biskupa męczennika zawiera w sobie silne przesłanie: wszyscy chrześcijanie muszą się modlić, zabiegać, a jeśli potrzeba, również i oddać życie za przywrócenie widzialnej i pełnej jedności Kościoła Chrystusa. Myślę, że jest to święty, którego cały Kościół musi docenić na nowo. Często bowiem nasi bracia prawosławni postrzegają św. Jozafata jako wroga, który chciał im wykraść wiernych i przekonać ich do katolicyzmu. Trzeba zrewidować te stare mity. Ekumenizm męczenników pozwala nam zrozumieć, że podziały, które istnieją między Kościołami, nie sięgają nieba” – powiedział Radiu Watykańskiemu abp Szewczuk.
Aby - jak wyjaśnił papież - “w Ludzie Bożym wzrosła religijna i bliska znajomość Pisma Świętego”.
26 stycznia XXV Dzień Islamu w Kościele katolickim w Polsce.
Prezydent kraju Claudia Sheinbaum ogłosiła 20 stycznia program „Meksyk Cię obejmuje".
Papież mianował prefekta Dykasterii ds. Dialogu Międzyreligijnego.
Stowarzyszenie Katechetów Świeckich zwraca uwagę na faworyzowanie tzw edukacji zdrowotnej.