Wielkie wołanie o wyzwolenie z nałogu

Narodowa Pielgrzymka Trzeźwości na Jasną Górę.

O konieczności mobilizacji całego społeczeństwa do działań trzeźwościowych mówił na Jasnej Górze Prymas Polski. Abp Wojciech Polak przewodniczył Mszy św. w ramach Narodowej Pielgrzymki Apostolstwa Trzeźwości. Dwudniowa modlitwa była nade wszystko przebłaganiem za grzechy pijaństwa, wielkim wołaniem o wyzwolenie z nałogu i powstanie ogólnopolskiego programu wspierającego działania ograniczające spożycie alkoholu, promujące trzeźwość i abstynencję. 

Prymas Polski podkreślał, że dziś „trzeba obudzić sumienia, aby zdawać sobie sprawę, jak wielka jest nasza odpowiedzialność za życie własne i rodziny, za życie Narodu i Kościoła”. Zauważył, że posyłając nas, Jezus liczy, że nie tylko będziemy dobrymi specjalistami, zdolnymi precyzyjnie ocenić współczesne zagrożenia.

„Ale wobec panującej i dominującej kultury użycia i konsumpcji, która przejawia się również agresywną promocją alkoholu i akceptacją dla pijaństwa, sami zdolni będziemy budować kulturę trzeźwości, wolności od uzależnień”.

To właśnie budowanie kultury trzeźwościowej jest głównym celem różnych zadań podejmowanych z inicjatywy Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Trzeźwości określanych jako Narodowy Kongres Trzeźwości.

Przewodniczący Zespołu bp Tadeusz Bronakowski podkreśla, że „trzeźwość i abstynencja muszą stać się w Polsce modne”:

„Polacy muszą nauczyć się postawy: dziękuję nie piję, nie piję, bo bardzo kocham”.

Kongres odbywa się pod hasłem: „Ku trzeźwości Narodu - odpowiedzialność rodziny, Kościoła, samorządu i państwa”.

Biskupi przypominają, że troska o trzeźwość własną, bliskich i wszystkich rodaków, to podstawowy przejaw miłości bliźniego. Ponad trzy miliony Polaków pije alkohol ryzykownie i szkodliwie. Jako społeczeństwo spożywamy go coraz więcej a piją coraz młodsi.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9