Nowy biskup pomocniczy w Częstochowie

Proboszcz z Zawiercia, duszpasterz młodzieży ks. Andrzej Przybylski został mianowany w sobotę przez papieża Franciszka biskupem pomocniczym archidiecezji częstochowskiej - poinformował PAP rzecznik episkopatu ks. Paweł Rytel-Andrianik.

Rzecznik dodał, że decyzję papieża przekazał w sobotę w południe nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio.

Przyjęcie sakry przez nowego biskupa planowane jest na 24 czerwca w archikatedrze częstochowskiej. Dewizą biskupa będą słowa: "In Christo" (w Chrystusie) - z listów św. Pawła.

Biskup nominat Andrzej Przybylski urodził się 26 listopada 1964 r. w Łowiczu. Dzieciństwo spędził w Walewicach, w parafii Nawiedzenia NMP w Bielawach (diec. łowicka). Ukończył I Liceum Ogólnokształcące im. M. Kopernika w Łodzi. Po maturze studiował pedagogikę w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Częstochowie. Po uzyskaniu tytułu magistra pedagogiki wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Częstochowskiej w Krakowie. Studia teologiczne zakończył już w nowym gmachu seminaryjnym w Częstochowie. Wyświęcony na kapłana 30 maja 1993 r. przez ks. abpa Stanisława Nowaka w katedrze częstochowskiej.

Jako neoprezbiter pracował przez rok w parafii św. Franciszka z Asyżu w Częstochowie. Po roku został mianowany osobistym sekretarzem i kapelanem metropolity częstochowskiego abpa Stanisława Nowaka. W tym czasie pełnił dodatkowo funkcję diecezjalnego duszpasterza młodzieży i asystenta diecezjalnego KSM.

W 1998 r. został diecezjalnym duszpasterzem akademickim. W czasie swojej 10-letniej pracy wśród studentów przyczynił się do budowy nowego ośrodka akademickiego dla studentów w Częstochowie i stworzenia Personalnej Parafii Akademickiej pw. św. Ireneusza, której został pierwszym proboszczem.

W 2005 r., na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, obronił pracę doktorską na temat: "Działalność edukacyjna i myśl pedagogiczna św. Edyty Stein". Promotorem doktoratu był ks. prof. Jerzy Bagrowicz. Przez dwa lata był adiunktem w Instytucie Pedagogiki Akademii Jana Długosza w Częstochowie, podejmując również wykłady w Seminarium Częstochowskim i Instytucie Teologicznym. Uczestniczył wraz z młodzieżą w wielu Światowych Dniach Młodzieży. W 2008 r. został mianowany rektorem Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Częstochowskiej w Częstochowie. Po siedmiu latach pracy na stanowisku rektora przeszedł do pracy duszpasterskiej, zostając w 2015 r. proboszczem parafii św. apostołów Piotra i Pawła w Zawierciu.

Czynnie związany był z redakcją Tygodnika Katolickiego "Niedziela", w której pracował jako redaktor i gdzie publikował wiele tekstów. Jest autorem kilku książek, m.in. "Wspólnota wiary i działania", "Działalność edukacyjna i myśl pedagogiczna św. Edyty Stein", "Gadu-gadu z księdzem". Jako jeden z pierwszych kapłanów w Polsce prowadził swój kapłański blog.

Ma trójkę rodzeństwa - dwie siostry i brata. Lubi literaturę z zakresu duchowości, a szczególnie książki Tomasza Mertona. Pasjonuje się teologią Josepha Ratzingera - Benedykta XVI. Z czasów duszpasterstwa akademickiego zostało mu upodobanie do górskich wędrówek i wspomnienia o wielu spływach kajakowych ze studentami.

W rozmowie z PAP rzecznik Episkopatu Polski podkreślił, że biskup nominat ma "bardzo dobre relacje z młodzieżą".

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9