Obietnice ochrony: małżeństwa, rodziny i życia od poczęcia złożą polscy biskupi, odnawiając "Akt Poświęcenia Kościoła w Polsce Niepokalanemu Sercu Maryi". Uroczystość odbędzie się 6 czerwca w sanktuarium na Krzeptówkach. W poniedziałek KEP opublikowała treść aktu.
Dokument jest odnowieniem "Aktu poświęcenia ojczyzny Niepokalanemu Sercu Maryi" z 8 września 1946 r. W obecności episkopatu Polski odczytał go wtedy na Jasnej Górze ówczesny prymas polski kard. August Hlond. Było to nawiązanie do ofiarowania świata Niepokalanemu Sercu Maryi, którego dokonał papież Pius XII w 1942 r.
6 czerwca, podczas zebrania plenarnego Konferencji Episkopatu Polski w Zakopanem, w sanktuarium na Krzeptówkach przewodniczący KEP, metropolita poznański abp Stanisław Gądecki odprawi Mszę św., podczas której akt zostanie odnowiony.
Jak podkreślił w rozmowie z PAP rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik, "księża biskupi zwracają uwagę na fakt, że inspiracją do odnowienia aktu jest 100. rocznica objawień Matki Bożej w Fatimie przypadająca właśnie w tym roku".
"Matka Boża, objawiając się w 1917 r. trójce dzieci - Franciszkowi i Hiacyncie Marto i Łucji dos Santos - powierzyła im trzy tajemnice. Pierwsza to wizja piekła; druga zawiera prośbę o nawrócenie grzeszników i akt poświęcenia Rosji Jej Niepokalanemu Sercu, a trzecia mówi m.in. o papieżu, który pada postrzelony z broni palnej i z łuku. Ponadto Maryja prosiła o obchodzenie pięciu pierwszych sobót miesiąca i modlitwę różańcową. Akt z 1946 r. i obecnie z 2017 r. jest odpowiedzią na jej prośbę" - powiedział rzecznik episkopatu.
W treści aktu biskupi przyrzekają "bronić godności kobiety i wspomagać małżonków w wiernym wytrwaniu w świętym związku sakramentalnym", "stać na straży poczętego życia i troszczyć się o dzieci nienarodzone" a także troszczyć się, aby "dzieci i młodzież nie utraciły wiary i nie zostały dotknięte zepsuciem moralnym".
Na zakończenie biskupi zobowiązują się dążyć do tego, "by duchowieństwo dochowywało wierności Bogu", a osoby życia konsekrowanego "realizowały swój zakonny charyzmat" i były dla świata czytelnym znakiem obecności Boga.
Jak wyjaśnia rzecznik episkopatu, akt zostanie ponowiony we wszystkich polskich parafiach 8 września, w święto Narodzenia Matki Bożej. "W ten sposób słowa przyrzeczenia wypowiedzą nie tylko biskupi, ale za ich przykładem pójdą wszyscy wierni zgromadzeni tego dnia na Mszach św. w swoich kościołach parafialnych i w rodzinach" - poinformował ks. Rytel-Andrianik.
Rzecznik episkopatu wyjaśnia, że "akt zostanie odnowiony w sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach, ponieważ miejsce to jest uważane za <polską Fatimę>". "Świątynia została wybudowana jako wotum za ocalenie życia św. Jana Pawła II, który 13 maja 1981 r. w Rzymie został postrzelony przez zamachowca Mehmeta Ali Agcę" - dodał.
Nieprzypadkowa jest także data odnowienia "Aktu Poświęcenia Kościoła w Polsce Niepokalanemu Sercu Maryi". 6 czerwca obchodzona będzie 20. rocznica pobytu Jana Pawła II w Zakopanem. Z tej okazji w dn. 6-7 czerwca odbędzie się tam zebranie plenarne Konferencji Episkopatu Polski.
W pierwszym ślubowaniu 8 września 1946 r. wziął udział cały episkopat i milion wiernych. Mszę św. celebrował kard. krakowski Adam Sapieha. Po mszy kard. Hlond odczytał "Akt poświęcenia ojczyzny Niepokalanemu Sercu Maryi".
Aby - jak wyjaśnił papież - “w Ludzie Bożym wzrosła religijna i bliska znajomość Pisma Świętego”.
26 stycznia XXV Dzień Islamu w Kościele katolickim w Polsce.
Prezydent kraju Claudia Sheinbaum ogłosiła 20 stycznia program „Meksyk Cię obejmuje".
Papież mianował prefekta Dykasterii ds. Dialogu Międzyreligijnego.
Stowarzyszenie Katechetów Świeckich zwraca uwagę na faworyzowanie tzw edukacji zdrowotnej.