- Jedyny sposób, żeby nauczyć się modlić to… zacząć się modlić - przekonują inicjatorzy szkoły modlitwy, która powstała w Koszalinie.
Tu nie ma dzwonków odmierzających czas, ani pełnych mądrości wykładów. Nikt też nie stawia ocen ani nie robi egzaminów. Co zatem będą robić uczniowie nowej szkoły w Koszalinie?
- Oratorium to miejsce, w którym chcemy po prostu usiąść przy Mistrzu. To Jego Duch ma się w nas modlić. Nie chodzi ani o piękne słowa, ani o to, żeby „poczuć”. Bo nie zawsze da się coś poczuć. Często modlimy się naszą wiernością. Czy żona zawsze jest wylewna wobec swojego męża? Albo czy mąż zawsze znajduje słowa, żeby wyznać żonie miłość? Chcemy więc uczyć się bycia przy Jezusie, trwania przy Nim i przylgnięcia do serca Boga - wyjaśnia ks. Łukasz Gąsiorowski, dyrektor wydziału duszpasterskiego kurii biskupiej w Koszalinie, jeden z inicjatorów powołania szkoły modlitwy.
Karolina Pawłowska
Szkoła modlitwy
Pomysł na stworzenie oratorium zrodził się z rozmów z młodzieżą. Choć zostanie uczniem tej szkoły nie jest uzależnione od metryki adresatami zaproszenia do szkoły modlitwy w pierwszej kolejności byli młodzi ludzie.
- Sam jestem młody, więc wychodząc do rówieśników jestem prawdziwy ze swoim przekazem, mogę być świadkiem, że warto być blisko Boga - wyjaśnia Filip Gonciarek.
- Cierpię, kiedy widzę siebie w takiej marnej kondycji, kiedy wydaje mi się, że Bóg jest daleko. Szkoła ma nam pomóc, jak odkrywać, że On wcale nie jest daleko, tylko stoi tuż obok . Chcemy się uczyć, jak burzyć mury, które stawiamy, zdzierać zasłony, którymi sami sobie zasłaniamy Jego twarz - dodaje.
Na pierwszych zajęciach tłumów nie było, ale i ławki kościoła św. Jozefa przy katedrze nie świeciły pustkami. Kilkanaście osób mimo mroźnego wieczoru zasłuchało się w Słowo Boże i naukę oraz trwało przed Najświętszym Sakramentem na długiej adoracji.
- Jest w nas potrzeba czegoś głębszego, szukamy tego. Wpadamy w pułapkę: krótkie kazanie, Msza św. nie za nudna, bo się ludzie zniechęcą, bo sobie pójdą i więcej nie przyjdą. Wcale nie chodzi o to, żeby było krótko i zwięźle i na temat. My nawet tematów w tej szkole nie mamy! Tematy to tu Duch Święty kreuje - dodaje ks. Gąsiorowski.
Zajęcia w szkole modlitwy odbywać się będą w każdy drugi czwartek miesiąca o godz. 18.30 w kościele pw. św. Józefa przy koszalińskiej katedrze.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Opisuje swoje „duchowe poszukiwania” w wywiadzie dla„Der Sonntag”.
Od 2017 r. jest ona przyznawana również przedstawicielom świata kultury.
Ojciec Święty w liście z okazji 100-lecia erygowania archidiecezji katowickiej.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.