Prawa człowieka w Birmie: apele Papieża i miejscowego Kościoła

Zawierzając na środowej audiencji wstawiennictwu patronki dzisiejszego dnia św. Józefiny Bakhity migrantów i uchodźców, Franciszek w sposób szczególny modlił się za birmański lud Rohingya.

Reklama

„Zostali oni wyrzuceni z Birmy, przechodzą z miejsca na miejsce, bo nigdzie ich nie chcą. Są to dobrzy ludzie, o pokojowym nastawieniu. Nie są chrześcijanami. Są dobrzy. Są to nasi bracia i siostry! Cierpią od lat. Torturowano ich i zabijano, bo kultywują swe tradycje i muzułmańską wiarę. Módlmy się za nich do naszego Ojca”.

Podjętą w papieskim apelu sprawę prześladowań ludu Rohingya, a także inne przypadki łamania praw człowieka w Birmie poruszył też w liście pasterskim do wiernych tamtejszy kardynał Charles Bo. „Apeluję do wszystkich: myślcie o tym, jak leczyć, a nie jak zadawać nowe rany – pisze arcybiskup Rangunu. – Mieszkańcy Birmy są mocno zaniepokojeni tym, co zdaje się smutnym powrotem najciemniejszych dni”.

Wyjaśniając, co niepokoi go w sytuacji tego południowoazjatyckiego kraju, birmański kardynał wskazał na trzy wydarzenia, które trapią jego mieszkańców, a o których mówi ostatni raport Wysokiego Komisarza ONZ ds. ochrony praw człowieka. Przede wszystkim chodzi o wielką brutalność, z jaką siły bezpieczeństwa traktują wyznający islam lud Rohingya. Ludzie ci zamieszkują północną część Birmy, a buddyjska większość Birmańczyków uważa ich za nielegalnych imigrantów z Bangladeszu. „Poziom nienawiści wobec osób o odmiennej przynależności etnicznej i religijnej osiągnął stan alarmujący” – pisze kard. Bo.

Jako inny równie niepokojący tego przykład przytacza aresztowanie dwóch protestanckich pastorów należących do grupy etnicznej Kaczin, które nastąpiło po zbombardowaniu jednego z kościołów katolickich. Ponadto przypomina zamordowanie muzułmańskiego adwokata U Ko Ni, który był doradcą działaczki opozycyjnej Aung San Suu Kyi, laureatki Pokojowej Nagrody Nobla.

Birmański hierarcha wzywa rząd do zaprzestania takich działań wymierzonych w osoby cywilne. Apeluje o wpuszczenie organizacji humanitarnych, dziennikarzy i obserwatorów do północnej części kraju, gdzie do tych faktów doszło. Podkreśla, że pokój można budować tylko w oparciu o sprawiedliwość. Wspólnotę międzynarodową kard. Bo zachęca do czuwania i do wspierania  demokracji z jasnym przesłaniem, że przemoc przeciw jakiemukolwiek narodowi jest nie do zaakceptowania.

Przeczytaj również:

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8

Reklama