„Wszyscy korzystamy codziennie z miłosierdzia Boga wszechmogącego, gorliwie zabiegając o postępy na naszej duchowej drodze” – podkreśla Papież w liście do kard. Philippe’a Barbarina.
Arcybiskupa Lyonu mianował swoim specjalnym wysłannikiem na Światowy Apostolski Kongres Bożego Miłosierdzia (WACOM – World Apostolic Congres On Mercy), który odbędzie się w przyszłym tygodniu, od 16 do 20 stycznia, w Manili. Franciszek przypomina przy tej okazji szczególną troskę francuskiego purpurata o ubogich i potrzebujących różnej pomocy.
Kongres w stolicy Filipin będzie już czwartym z kolei. Pierwszy odbył się w 2008 r. w Rzymie. Myśl o takich spotkaniach wysunął jeszcze za życia św. Jana Pawła II wiedeński kardynał Christoph Schönborn podczas międzynarodowych rekolekcji dla kapłanów w krakowskich Łagiewnikach w 2003 r. Tam też odbył się w 2011 r. drugi z kolei Światowy Apostolski Kongres Bożego Miłosierdzia, natomiast trzeci miał miejsce w 2014 r. w stolicy Kolumbii Bogocie. Arcybiskup stolicy Austrii przewodniczy Komitetowi Kardynalskiemu tych spotkań.
Swojemu wysłannikowi kard. Barabarinowi, który będzie w jego imieniu przewodniczył kongresowi w Manili, Ojciec Święty zleca, by zachęcił wszystkich jego uczestników do zachowywania przykazania miłości bliźniego, odnowy życia duchowego w rodzinach, parafiach i wspólnotach zakonnych oraz szerzenia wszędzie znajomości Bożego miłosierdzia. Prosi też swoim zwyczajem o modlitwę, aby „bardzo go obciążającą posługę Piotrową wypełniał sumiennie i zgodnie z wolą Bożą”.
Czy rozwój sztucznej inteligencji może pomóc nam stać się bardziej ludzkimi?
Abp Światosław Szewczuk zauważył, że według ekspertów wojna przeszła na nowy poziom eskalacji.
To nie jedyny dekret w sprawach przyszłych błogosławionych i świętych.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.