Oby wyrzeczenie się przemocy stanowiło drogę do osiągnięcia pokoju na świecie – powiedział 15 grudnia Papież do nowych ambasadorów przy Stolicy Apostolskiej, którzy złożyli listy uwierzytelniające.
Nawiązując do swego orędzia na najbliższy Światowy Dzień Pokoju (1 stycznia 2017 r.) zaznaczył, że niestosowanie przemocy jest typowym przykładem wartości uniwersalnych, mającym swe wypełnienie w nauczaniu Chrystusa, ale należącym do uznanych od wieków tradycji duchowych. Franciszek przypominał, że choć minione stulecie naznaczone było wojnami i ludobójstwem, to jednak znajdowały się świetlane przykłady świadczące o tym, że działanie bez przemocy może przynieść znaczne owoce zarówno na polu społecznym, jak i politycznym.
„Niektóre ludy, a nawet całe narody dzięki przywódcom wyrzekającym się przemocy osiągnęły wolność i sprawiedliwość w sposób pokojowy. I to jest droga, którą należy iść w czasach obecnych i przyszłych. To jest droga pokoju – a nie taka, którą głosi się słowami, jednak w rzeczywistości zaprzecza się jej stosując strategię dominacji, wspieraną skandalicznie wysokimi wydatkami na uzbrojenie, podczas gdy wielu ludzi pozbawionych jest tego, co konieczne do życia”.
Przyjęci dziś na wspólnej audiencji dyplomaci to ambasadorzy przy Stolicy Apostolskiej, którzy nie rezydują w Rzymie. Pełnią oni równocześnie funkcje dyplomatyczne – najczęściej ambasadorów – w innych krajach europejskich. Reprezentują sześć krajów: Republikę Burundi, Republikę Wyspy Fidżi, Republikę Maritius, Republikę Mołdawii, Królestwo Szwecji i Republikę Tunezji.
Młodzi są najszybciej laicyzującą się grupą społeczną w Polsce.
Ojciec Święty w czasie tej podróży dzwonił, by zapewnić o swojej obecności i modlitwie.
28 grudnia Kościół obchodzi święto dzieci betlejemskich pomordowanych na rozkaz Heroda.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.