Utwórzmy w Syrii strefy humanitarne

O utworzenie w Syrii bezpiecznych stref humanitarnych zaapelowali do władz Unii Europejskiej syryjscy uchodźcy.

Uczynili to za pomocą organizacji pomocowych od lat zapewniających im wsparcie, w tym m.in. Wspólnoty Jana XXIII. Jej delegaci zostali wczoraj przyjęci przez wiceprzewodniczącego UE Fransa Timmermansa. Ocenił on tę propozycję z dużą przychylnością i zobowiązał się ją przedstawić odpowiedzialnym za Syrię delegatom ONZ.

„Od trzech lat mieszkamy w jednym z obozów dla uchodźców na północy Libanu razem z syryjskimi uchodźcami. Doświadczyli oni, że obóz nie daje im żadnej przyszłości - mówi Radiu Watykańskiemu Alberto Capannini, wolontariusz «Operacji gołąbek pokoju» promowanej przez Wspólnotę Jana XXIII. - Nie mogą jednak także wrócić do Syrii, w której mieszkali, ponieważ ich domy są wciąż pod bombami i nawet jeśli rząd wygrałby tę wojnę, to nie gwarantowałby im bezpieczeństwa skoro już wielu z nich więziono, torturowano, zabito. Mówią więc: na wzór stref humanitarnych w Kolumbii chcielibyśmy móc wrócić do naszej ojczyzny i otrzymać tam międzynarodową ochronę, a sami nie będziemy popierać żadnej z nawzajem się zwalczających grup zbrojnych; my chcemy po prostu zwyczajnie żyć”.

Capannini podkreśla, że sytuacja Syryjczyków jest bardzo trudna ponieważ Liban nie podpisał Konwencji Genewskiej i ci ludzie nie mogą nawet otrzymać oficjalnego statusu uchodźców. Mają problemy z pracą, dzieci nie chodzą do szkoły, są trudności z dostępem do opieki medycznej. Włoski wolontariusz wskazuje zarazem, że choć zbyt późno, to jednak coraz mocniej rośnie świadomość faktu, że nie można dalej tolerować wojny w Syrii i trzeba podjąć zdecydowane kroki w celu jej zakończenia, nawet jeśli przeciwne jest to interesom wielu.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| SYRIA, WOJNA

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6