15-letni geniusz komputerowy kandydatem na... ołtarze

W Mediolanie kończy się pierwszy diecezjalny etap procesu beatyfikacyjnego geniusza komputerowego sługi Bożego Carla Acutisa, który zmarł w wieku 15 lat w 2006 r. Dziennik "Corriere della Sera" pisze, że może on zostać pierwszym błogosławionym świata internetu.

Po zakończeniu w środę pierwszego etapu procesu beatyfikacyjnego metropolita stolicy Lombardii kardynał Angelo Scola wyśle jego dokumentację do Watykanu, do Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych.

Gazeta podkreśla, że za Spiżową Bramą dokumentacja z procesu kanonicznego włoskiego nastolatka oczekiwana jest z zainteresowaniem. Dodaje zarazem, że droga do uznania chłopca za błogosławionego jest jeszcze długa.

"Kto wie, być może gdy Carlo Acutis zostanie ogłoszony błogosławionym, będzie uznany za patrona internetu" - powiedział prefekt watykańskiego Sekretariatu ds. Komunikacji Stolicy Apostolskiej ksiądz Dario Vigano. Przypomniał, że uczeń z północy Włoch był zafascynowany komputerem.

Sługa Boży Carlo Acutis, chociaż był Włochem, urodził się w Londynie. Jego rodzice mieszkali tam z powodów zawodowych. Wrócili do ojczyzny, gdy Carlo miał 12 lat. Od tego momentu chłopiec rozpoczął praktykę codziennej Eucharystii i cotygodniowej spowiedzi świętej. Jego matka Antonia opowiada dziennikowi, że w wieku 7 lat zdał egzamin, dzięki czemu trzy lata wcześniej został dopuszczony do Komunii św. Rok później dostał pierwszy komputer i nosił koszulki z napisem "naukowiec informatyk". Komputerowej pasji towarzyszyły żarliwa religijność i potrzeba niesienia pomocy innym. Tworzył komputerowe algorytmy oraz pobożnościowe strony internetowe o świętych Kościoła katolickiego i o cudach eucharystycznych. Był wolontariuszem w stołówkach dla ubogich. 

Kandydat na ołtarze zmarł w Monzy na ostrą białaczkę, swoje życie ofiarowując za papieża i Kościół katolicki. Na dwa miesiące przed śmiercią, kiedy nie wiedział jeszcze o swojej chorobie, nagrał wideo, w którym poprosił o to, by pochowano go w Asyżu. Jego pragnienie zostało spełnione.

O jego życiu powstały książka i film dokumentalny.

Mediolański dziennik informuje, że w Watykanie zostaną przeanalizowane sygnały o możliwych cudach uzdrowienia, potrzebne do beatyfikacji.

Przypomina się, że w 1997 roku, za pontyfikatu Jana Pawła II, Papieska Rada do spraw Środków Społecznego Przekazu ogłosiła świętego Izydora z Sewilli patronem internetu, internautów i programistów. W nawiązaniu do tego ksiądz Vigano wyjaśnił, że Carla Acutisa należy uznać za postać całkowicie związaną z siecią i za przedstawiciela ery cyfrowej. 

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6