Episkopat Brazylii wstawia się za Indianami

W ubiegłym roku poniosło śmierć 137 Indian zamordowanych w trakcie napaści na ich ziemie.

Rada Misyjna ds. Indian (CIMI), organ Krajowej Konferencji Biskupów Brazylii, opublikowała dane za rok 2015 o trudnej sytuacji ludów tubylczych w tym kraju. Dokument wskazuje na zaniedbania władz gdy chodzi o zabezpieczenie tym ludom należnych im praw człowieka, a zwłaszcza prawa do ziemi oraz do zachowania stylu życia zgodnego z ich tradycjami i kulturą.

Przewodniczący Rady Misyjnej ds. Indian abp Roque Paloschi podczas oficjalnej prezentacji dokumentu o sytuacji Indian wezwał do zbadania, „dlaczego powtarzają się i pogłębiają te same przypadki kryminalne i nie podejmuje się przeciw nim  skutecznych środków”. Dokument wskazuje m. in. na działalność przestępczą zorganizowanych grup, które dopuszczają się przestępstw przysparzających wielu cierpień szczepom Indian Guarani i Kaiowá w stanie Mato Grosso do Sul.

Raport Rady Misyjnej ds. Indian wymienia w pierwszej kolejności brak zdecydowanej woli politycznej, by ostatecznie doprowadzić do uregulowania prawnego na terytoriach należących do ludów tubylczych. W wielu przypadkach proces prowadzący do zagwarantowania Indianom prawa własności ich ziem jest zbyt powolny. To zaś przyczynia się do inwazji na ich terytoria. W ubiegłym roku poniosło śmierć 137 Indian zamordowanych w trakcie napaści na ich ziemie.

Według wspomnianego dokumentu poważnym problemem jest też wysoki wskaźnik śmiertelności wśród niemowląt i dzieci tubylców z powodu chorób możliwych do wyleczenia. Występują niestety duże zaniedbania ze strony służb odpowiedzialnych za zdrowie brazylijskich Indian.

Sekretarz wykonawczy Rady Misyjnej ds. Indian Cleber César Buzatto wskazuje  w cytowanym raporcie na „podłość”, jaką jest oskarżanie przywódców Indian, antropologów czy też organizacji i osób działających w obronie praw i życia ludów tubylczych.

Po lekturze raportu o sytuacji Indian budzi się pytanie: Dokąd jeszcze brazylijskie ludy tubylcze będą żyły pośród niebezpieczeństw, w lęku i niepewności o swoją godność i przetrwanie?

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5