Ks. Zieja: święty mistyk

- Miał w sobie wiarę ewangeliczną i ogromne zaufanie do Boga. To wiara, która nie wypełniała się rytuałem. To dlatego garnęli się do niego ludzie, chociaż nigdy nie został na dłużej proboszczem. Jego parafią byli wszyscy żyjący na obrzeżach Kościoła - mówili uczestnicy dyskusji o dawnym kapelanie wizytek.

- Dla mnie ks. Jan Zieja jest świętym człowiekiem. Nie doskonałym, ale takim, który potrafił kochać nieprzyjaciół. Dzięki takim ludziom dziedzictwo kulturalne i religijne jest przebogate – mówił o. Wacław Oszajca podczas dyskusji w ramach „Twarzy dialogu”, nowego cyklu spotkań organizowanego przez Centrum Myśli Jana Pawła II. -  Ks. Zieja był prorokiem w sensie biblijnym, bo potrafił wyczuć Boga, Jego „zapach” w tych miejscach, gdzie się nikt nie spodziewa. Szedł spokojnie w najbardziej podłe miejsca, bo nie szukał tam zła, ale tego, co dobre. Taka jest Ewangelia i życie Jezusa - dodał jezuita.

Ideą przewodnią cyklu „Twarze dialogu” jest zwrócenie uwagi na osobowości, które swoim życiem i wyznawanymi wartościami przyczyniły się do afirmacji godności człowieka.

Ksiądz Jan Zieja jest pierwszą „twarzą dialogu”. Centrum Myśli Jana Pawła II przypomina go w 25. rocznicę śmierci.

Charyzmatyczny kapłan urodził się 1 marca 1897 r. w Ossie, zmarł 19.10.1991 r. w Warszawie. Znany był z wyjątkowych kazań i działalności społecznej. Był kapelanem Legionów, Zakładu dla Niewidomych w Laskach, Armii Krajowej, Szarych Szeregów, rektorem kościoła sióstr wizytek. Był współinicjatorem Rady Pomocy Żydom „Żegota”, Domu Matki i Dziecka w Słupsku, KOR-u. Mottem jego życia były słowa „Nigdy nie zabijaj nikogo”.

- Gdyby wyobrazić sobie postać literacką, której biografia byłaby tak bogata, można by pomyśleć, że to niemożliwy wymysł kiepskiego pisarza. Ks. Jan Zieja, który urodził się pod zaborami, a umierał w III Rzeczypospolitej, był jak postać z innego świata - mówił podczas dyskusji red. Jerzy Sosnowski, do niedawna dziennikarz radiowej Trójki. W spotkaniu wzięła udział także red. Magdalena Grochowska, dziennikarka „Gazety Wyborczej” i autorka artykułu z 2011 r., „Stoję na rynku nienajęty”. Rozmowę "Kto czyni prawdę w miłości"… – o chrześcijaństwie ks. Jana Ziei", która odbyła się 15 października, poprowadziła dziennikarka „Tygodnika Powszechnego”, Anna Mateja.

„Twarzom dialogu” towarzyszyły rozmowy i pokazy filmów o ks. Janie Ziei w rozstawionym przed kościołem wizytek namiocie, a także wystawa na skwerze ks. Jana Twardowskiego oraz mapping, czyli wyświetlany na świątyni obraz.

16 października o godz. 18 zaplanowano także koncert jubileuszowy w kościele sióstr wizytek. Scenariusz koncertu i program utworów wykonywanych przez Chór Centrum Myśli Jana Pawła II pod batutą Jana Krutula wprowadzi w atmosferę mistycyzmu i charyzmatycznych kazań ks. Jana Ziei. W programie muzyka Bacha, Messiaena, Góreckiego oraz fragmenty kazań i pism, przybliżające aurę mistycyzmu i charyzmę ks. Jana Ziei; występują Maja Komorowska, Wiesław Komasa, Maciej Grzybowski; scenariusz i reżyseria Tomasz Cyz. Po raz pierwszy usłyszymy Chór Centrum Myśli Jana Pawła II w nowym składzie.

19 października w sali konferencyjnej Domu Spotkań z Historią (ul. Karowa 20) w godz. 18-20 odbędzie się również debata oraz wieczór wspomnień "Ks. Jan Zieja - wzór czy zjawisko", w której wezmą udział: Jarosław Mikołajewski, o. Tomasz Dostatni, Jan Turnau i Jacek Moskwa.

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
28 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10