Msze święte, koncerty, festyny i kwesta na pomoc stypendystom Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” – tak w całym kraju obchodzony był XVI Dzień Papieski, który w tym roku przebiegał pod hasłem „Bądźcie świadkami miłosierdzia”.
Główne wydarzenia obchodzonego w niedzielę XVI Dnia Papieskiego odbyły się w Warszawie. Podczas Mszy świętej odprawianej w katedrze polowej Wojska Polskiego prezes Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” ks. Dariusz Kowalczyk zwrócił uwagę na papieskie nauczanie o miłosierdziu Bożym, jakie charakteryzowało trzy ostatnie pontyfikaty: Jana Pawła II, Benedykta XVI i Franciszka.
Podczas Mszy św. swoim świadectwem podzieliła się Iza, która dzięki pomocy Fundacji mogła rozpocząć studia na Wojskowej Akademii Technicznej. – Każdy ze stypendystów zdaje sobie sprawę, że państwa wsparcie to wyraz miłości do św. Jana Pawła II. Pamiętamy o was w naszych codziennych modlitwach. Staramy się nie zawieść nadziei, jakie w nas pokładacie – zapewniła.
Po Mszy św. stypendyści przeszli ulicami Starego Miasta pod kościół sióstr wizytek na Krakowskim przedmieściu, gdzie powstało miasteczko rodzinne z licznymi atrakcjami dla dzieci.
W krakowskim sanktuarium św. Jana Pawła II z okazji Dnia Papieskiego Mszy św. przewodniczył kard. Stanisław Dziwisz. - Jakże nie dziękować Bogu za Papieża Bożego Miłosierdzia, Papieża rodzin i Papieża młodych - mówił do przybyłych metropolita krakowski.
Hierarcha zaznaczył, że kolejny już Dzień Papieski jest wielkim wyrazem wdzięczności za wybór Jana Pawła II i jego pontyfikat. "Jakże nie dziękować za to, że wołanie świętego Papieża, by Duch Święty odnowił oblicze ziemi, zostało wysłuchane, a nasza ojczyzna po dziesiątkach lat rządów kierujących się totalitarną i bezbożną ideologią, doczekała się wolności i suwerenności, chociaż nie zawsze potrafimy korzystać dobrze i w pełni z tego daru" - mówił.
Z kolei Mszy św. w poznańskiej katedrze, w której uczestniczyli m.in. stypendyści Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” przewodniczył bp Damian Bryl. W homilii zauważył, że świadkiem miłosierdzia można być tylko wtedy, kiedy samemu się go doświadczy. - Wyobraźnia miłosierdzia to nie tylko skuteczna pomoc, ale sposób, w jaki się je podejmuje. Chodzi o to, by być blisko potrzebującego, nie poniżać, ale wspierać drugiego. Nie chodzi o wielkie czyny, ale o styl życia − mówił poznański biskup pomocniczy.
Przez cały dzień przed kościołami i na ulicach wielu miast wolontariusze zbierali datki na rzecz programu stypendialnego Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”.
Zbiórce funduszy towarzyszył szereg inicjatyw. W Opocznie przed kościołem Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny Papieskimi można było poczęstować się papieskimi kremówkami. W Leśnej (diec. bielsko-żywiecka) z tej okazji przeprowadzona została akcja oddawania krwi i rejestracji w banku szpiku. W Bydgoszczy młodzież przeszła ulicami miasta do Hali Sportowo-Widowiskowej „Łuczniczka”, gdzie wzięła udział w organizowanej po raz piąty „Karoliadzie”. Z kolei w Przemyślu w tym dniu odbyła się pielgrzymka młodzieży z archidiecezji przemyskiej, inaugurująca nowy rok pracy formacyjnej.
Punktem kulminacyjnym Dnia Papieskiego był niedzielny koncert galowy realizowany i emitowany przez Telewizję Polską. Podczas widowiska znani artyści polskich scen wykonali najpiękniejsze przebije muzyki religijnej. Na scenie wystąpili m.in. Dorota Osińska, Olga Szomańska i Krzysztof Antkowiak.
Obchody centralne XVI Dnia Papieskiego zwieńczył Apel Modlitewny Miasta Warszawy na skwerze Hoovera o godz. 18.00. Stypendyści wspólnie z mieszkańcami stolicy modlili się Koronką do Bożego Miłosierdzia. Błogosławieństwa wszystkim udzieli kard. Kazimierz Nycz, przewodniczący Rady Fundacji.
Obchody Dnia Papieskiego poprzedziła sobotnia gala wręczenia nagród TOTUS 2016. Są nią honorowane osoby i instytucje, których działalność w sposób wybitny przyczynia się do promowania godności człowieka w duchu nauczania św. Jana Pawła II. W tym roku wyjątkową nagrodą uhonorowani zostali Dębickie Hospicjum Domowe im. Jana Pawła II, muzyk Jan Budziaszek, s. prof. Zofia Zdybicka, tygodnik "Idziemy" oraz wybitny poeta Ernest Bryll.
Tego dnia na antenie TVP1 orędzie wygłosił prymas Polski abp. Wojciech Polak. Metropolita gnieźnieński przypomniał, że tegoroczne obchody Dnia Papieskiego przypadają na czas wyjątkowy, bo wręcz przepojony tajemnicą miłosierdzia, którego częścią były także Światowe Dni Młodzieży. Zachęcił także do wsparcia Fundacji "Dzieło Nowego Tysiąclecia". - Wspierając Fundację, otaczamy duchową i materialną pomocą młodych, zdolnych ludzi z całej Polski. Dzięki ofiarności Polaków w kraju i poza jego granicami, mogą oni realizować swoje marzenia i aspiracje - przypomniał prymas Wojciech Polak.
Obecnie Fundacja wspiera ponad 2,3 tys. młodych, zdolnych osób, pochodzących z niezamożnych rodzin. W ub. roku w ramach zbiórki publicznej oraz przykościelnej zebrano niemal 8 mln zł. Pozostałe 4 mln zł, które są niezbędna, by prowadzić program stypendialny na dotychczasowym poziomie, pochodzą od indywidualnych ofiarodawców.
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.