Katedra Chrystusa Króla w sobotę po brzegi wypełniła się czcicielami Matki Bożej. Razem z nimi na Mszy modlił się abp Wiktor Skworc.
Wiernym, którzy przyjechali z różnych części archidiecezji katowickiej, towarzyszyli ich duszpasterze. Żywy Różaniec i Bractwo Szkaplerzne - to oni przejęli katowicką katedrę.
- Różaniec bywa nazywany bronią wierzących, której lęka się sam szatan, albowiem kto modli się na różańcu, przyzywa opieki samego Boga, Jego mocy i potęgi. Ileż zwycięstw dokonało się przez modlitwę różańcową! I nie chodzi tu tylko o wielkie sukcesy militarne, ale zwłaszcza o te, które dzieją się w ciszy serc, zwycięstwa, których nie odnotowali i nie piszą współczesne media - mówił w homilii abp Wiktor Skworc.
Chwilę później dodał, że ta modlitwa jest również jedną z form ewangelizowania świata. - Głoszenie Chrystusa najmocniej rozlega się poprzez środki ubogie, w akcie zgiętych kolan, wiernych palców przesuwających paciorki różańca.
Wcześniej mówił, że modlący się Różańcem, przesuwając paciorki i rozważając tajemnice życia Jezusa, naśladuje Maryję, która w Jezusie dostrzegała potęgę i moc Boga, objawiającego się w historii Izraela i w Jej życiu.
Metropolita katowicki zaznaczył, że Różaniec jest uwielbieniem Boga, wspominaniem Jego cudów, szukaniem Jego oblicza i wezwaniem do ewangelizacji. - Różaniec jest również pamięcią, wspominaniem znaków i cudów, które Pan uczynił począwszy od niezwykłej chwili zwiastowania, po wybuch nowego życia w wydarzeniu zmartwychwstania. Modlitwa, która wspiera się o paciorki różańca, jest również stawaniem przed obliczem Boga - ante coram Dei, jest w pewnym sensie adoracją Boga, który zechciał objawić się pokornemu człowiekowi. Różaniec kieruje nasz wzroku ku temu, co jest teraz, i temu, co będzie. Jest cichym wezwaniem do ewangelizacji, do życia na co dzień rozważanymi, wspominanymi tajemnicami - mówił.
Abp Skworc, cytując papieża Franciszka, wyjaśnił, że Różaniec jest "modlitwą ludzi prostych i świętych". Jest on także, jak podkreśla papież, modlitwą jego serca.
Pod koniec homilii metropolita katowicki podziękował obecnym w katedrze za ich modlitwę w intencji kończącego się II Synodu Archidiecezji Katowickiej, a także za duchowe i materialne wsparcie misji.
- Idźcie i głoście - to hasło nowego roku duszpasterskiego Kościoła w Polsce.. Bracia i Siostry! To wasze powołanie - z różańcem w ręku - idźcie i głoście światu Ewangelię; idźcie śmiało i głoście z odwagą, że "Jezus Chrystus jest Panem ku chwale Boga Ojca" - zachęcał ich.
Moderatorem diecezjalnym Wspólnot Żywego Różańca jest ks. Zbigniew Kocoń, opiekunem Bractw Szkaplerznych - o. Włodzimierz Tochmański.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Nad sprawami duchowymi nie mamy pełnej kontroli i należy być ostrożnym.
Synodalność to sposób bycia i działania, promujący udział wszystkich we wspólnej misji edukacyjnej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.
Symbole tego spotkania – krzyż i ikona Maryi – zostaną przekazane koreańskiej młodzieży.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.