Daj szansę! Zrób inaczej!

Episkopat Brazylii zainicjował nową kampanię pod hasłem: „Daj szansę! Zrób inaczej. Nikt się nie rodzi naruszając przepisy prawa”. Włączyły się w nią 23 różne organizacje.

Jej główny cel to zachęcenie społeczeństwa, aby inaczej patrzyło na młodego człowieka, który popełnił jakieś wykroczenie.

Inicjatywa ta ma informować, społeczeństwo, wyjaśniać i uwrażliwiać na walory antropologiczne, społeczne i polityczne istniejących środków społeczno-wychowawczych (MSE). Chodzi o ich znaczenie dla życia społecznego, jak i o dobro samych młodych Brazylijczyków, którzy kiedyś przekroczyli prawo.

Duszpasterstwo niepełnoletnich przy brazylijskim episkopacie jest bardzo zaangażowane w realizację wspomnianej inicjatywy. Wchodzi ono w skład grupy duszpasterstw społecznych komisji episkopatu ds. służby dobroczynności.  Powstało w początkach lat 70 r. ub. wieku z inicjatywy bp. Luciano Mendes de Alemidy w stanie São Paulo. W 1987 r. wielkopostna Kampania Braterstwa poświęcona była kwestii  niepełnoletnich. Duszpasterstwo to jest obecne w 16 regionach Krajowej Konferencji Biskupów Brazylii, obejmując swoim zasięgiem cały kraj.

Według danych, jakie zostały udostępnione przez duszpasterstwo niepełnoletnich przy brazylijskim episkopacie, na terenie całego kraju jest 54 tys. dzieci i osób małoletnich objętych programem społeczno-edukacyjnym. Młodzi przestępcy przebywający w zakładach  poprawczych lub na wolności poddawani są odpowiedniemu systemowi, który ma na celu ich reintegrację społeczną.

„Jedną z głównych akcji duszpasterstwa niepełnoletnich w Brazylii jest zatroskanie o wzmocnienie środków społeczno-wychowawczych i zapewnienie niepełnoletnim przestępcom odpowiednich możliwości, aby przywrócić im godność, tak by nie wracali na drogę łamania prawa” – wyjaśnia krajowy koordynator duszpasterstwo niepełnoletnich. André Franzini dodaje, że „nikt nie rodzi się przestępcą i brak jest odpowiednich praw co do życia tych młodych ludzi”.

Od dłuższego już czasu wśród wielu polityków, jak też w całym społeczeństwie, toczy się dyskusja w kwestii obniżenia wieku odpowiedzialności prawnej młodocianych przestępców. Tutejsi biskupi opowiadają się przeciw obniżeniu tego wieku, a za to stanowczo popierają prowadzenie polityki wychowawczej, dzięki której można by chronić młodych Brazylijczyków od drogi prowadzącej do różnorodnych wykroczeń.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| KOŚCIÓŁ

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5