W czwartek, 22 września z Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach kopia łaskami słynącego obrazu Jezusa Miłosiernego wyruszyła do Norwegii, by tam nawiedzać katolickie parafie.
Od 24 września po Norwegii będzie peregrynowała kopia łaskami słynącego obrazu Jezusa Miłosiernego z krakowskich Łagiewnik, pobłogosławiona przez papieża Benedykta XVI. W specjalnym samochodzie-kaplicy obok wizerunku Miłosiernego znajdują się także relikwie św. Siostry Faustyny i św. Jana Pawła II. Podróży towarzyszy kustosz obrazu i wicerektor łagiewnickiego Sanktuarium ks. Aleksander Wójtowicz. „Jest to inicjatywa księży tarnowskich, którzy pracują w tym kraju i chcą tamtejszym ludziom przybliżyć orędzie o Bożym Miłosierdziu” – wyjaśnia ks. Wójtowicz.
Obraz zostanie uroczyście powitany w Bergen w sobotę o godz. 18.00. Wtedy też zostanie odprawiona Msza św. dla wszystkich grup narodowych (w języku norweskim sprawowana przez bp. Bernta Ivara Eidsviga i z kazaniem bp. Leszka Leszkiewicza tłumaczonym na język norweski). Po Eucharystii zaplanowano ucałowanie relikwii i czuwanie. O godz. 24.00 rozpocznie się Msza św. w języku polskim pod przewodnictwem bp. Leszkiewicza.
Ks. Piotr Gąsior pracujący w parafii w Bergen zaznacza, że pomysł peregrynacji tak naprawdę podsunął papież Franciszek, który obecny rok ogłosił jako Jubileusz Miłosierdzia. „Chcieliśmy się przygotować na te wydarzenia przede wszystkim w sposób duchowy. Stąd rekolekcje adwentowe, prowadzone przez o. Jana Wróblewskiego SVD, skupione były na temacie miłosierdzia. Widzialnym owocem tych rekolekcji było pragnienie, które obudził w nas rekolekcjonista, aby do naszej parafii i do Norwegii przybył Jezus Miłosierny w znaku obrazu Jezusa Miłosiernego z Łagiewnik” – mówi ks. Gąsior.
Jak zaznacza polski kapłan, kult Bożego Miłosierdzia i przesłanie św. Faustyny jest już znane w Kościele Katolickim w Norwegii. „Znana jest dobrze Koronka do Bożego Miłosierdzia w języku norweskim, w wielu kościołach jest kopia obrazu Jezusa Miłosiernego z Łagiewnik. Co prawda nie ma jeszcze „Dzienniczka” św. Faustyny po norwesku, ale jest wiele fragmentów przetłumaczonych na ten język” – wylicza ks. Gąsior.
W parafii w Bergen, gdzie znajduje się Brama Miłosierdzia zarejestrowanych jest prawie 19 tys. wiernych z ponad 120 krajów świata. Od 26 września do 30 września w parafii zaplanowano czuwanie poszczególnych grup narodowych. W piątek nastąpi pożegnanie wizerunku Jezusa Miłosiernego i w sobotę rano samochód z obrazem przejedzie do miejscowości Førde, oddalonej o 180 km na północ od Bergen.
Posługujący w parafii Polak zauważa, że widoczne są pozostałości po reformacji i obecny jeszcze w niektórych katolikach-konwertytach dystans do kultu obrazów. „Tym bardziej cieszymy się, że w naszej parafii ten pomysł został przyjęty. Już dziś pragniemy, aby widzialnym owocem tych wydarzeń była stała peregrynacja małego obrazu Jezusa Miłosiernego po poszczególnych rodzinach naszej parafii” – zapowiada ks. Gąsior.
Po peregrynacji w Bergen na stałe pozostaną relikwie kości św. Faustyny i krwi św. Jana Pawła II. „Dziękujemy Bogu za Jego miłosierdzie i prosimy o modlitwę, aby te wydarzenia zostały przeżyte z wiarą i przyniosły trwałe owoce w duszach ludzi żyjących na norweskiej ziemi” – apeluje ks. Gąsior.
Kopia obrazu „Jezu, ufam Tobie” wyjedzie z Norwegii 4 października i powróci do Polski. Od 2011 roku Jezus Miłosierny w tym znaku nawiedził parafie archidiecezji krakowskiej oraz diecezji tarnowskiej i bielsko-żywieckiej.
Obecny okres większego spokoju w Libanie przeniesie się też na Syrię?
Aby - jak wyjaśnił papież - “w Ludzie Bożym wzrosła religijna i bliska znajomość Pisma Świętego”.
Stowarzyszenie Katechetów Świeckich zwraca uwagę na faworyzowanie tzw edukacji zdrowotnej.