Decyzja papieża w sprawie pedofilii

Papież Franciszek ustanowi dzień modlitw za ofiary pedofilii - poinformowano o tym w komunikacie Papieskiej Komisji ds. Ochrony Nieletnich, która obradowała w tych dniach w Rzymie. Papież zwrócił się do episkopatów o wskazanie sugerowanej przez nie daty.

Reklama

W wydanym w poniedziałek przez Watykan komunikacie komisja, podsumowując swe zakończone w niedzielę obrady, podkreśliła, że celem jej inicjatyw jest służba na rzecz papieża i przedstawianie ekspertyz do dyspozycji lokalnych kościołów oraz ich przywódców. Ich celem jest przede wszystkim wypracowanie wszechstronnego programu zapobiegania nadużyciom.

Ponadto, podał Watykan, członkowie komisji zostali zaproszeni na rozmowy i sympozja w krajach 5 kontynentów.

Na liście tej wymieniono w oświadczeniu archidiecezję w Melbourne w Australii, gdzie przed kilku laty ujawniono skandal nadużyć, a także szkolenie dla misjonarzy w RPA. Odnotowano też podobne szkolenie w archidiecezji w Manili na Filipinach, rozmowy z duchowieństwem w Bogocie w Kolumbii oraz spotkania w USA z koordynatorami pomocy dla ofiar wykorzystywania.

Komisja została zaproszona na Fidżi, do Nowej Zelandii, Tanzanii, Argentyny, a także na spotkania z biskupami i znawcami prawa kanonicznego ze Słowacji i Czech.

W najbliższych tygodniach przedstawiciele papieskiej komisji wezmą również udział w szkoleniach dla nowo mianowanych biskupów, które zorganizuje kilka watykańskich kongregacji.

Komisja ogłosiła, że jedna z ofiar wykorzystywania, zasiadająca w tym gronie, zaproponowała ustanowienie dnia modlitw za ofiary pedofilii. W reakcji na tę prośbę, wyjaśniono, Franciszek zwrócił się do krajowych konferencji episkopatów o wskazanie takiego dnia.

Wchodzący w skład powołanej w 2014 roku przez Franciszka Papieskiej Komisji ds. Ochrony Nieletnich ksiądz Hans Zollner powiedział w Radiu Watykańskim, że w ostatnich miesiącach jej członkowie odbyli ponad 70 spotkań na kilku kontynentach.

"Widzieliśmy, że teraz w wielu częściach świata, gdzie dotąd nie mówiono o temacie wykorzystywania i prewencji, wiele osób działa wewnątrz Kościoła, jak i poza nim" - dodał jezuita z Papieskiego Uniwersytetu Gregoriańskiego w Rzymie. Odnotował, że często to właśnie Kościół jest tam najbardziej aktywny w takich działaniach dzięki programom edukacyjnym i współpracy z młodzieżą i rodzinami.

Świadczy to zdaniem księdza Zollnera o tym, że zdano sobie sprawę z tej kwestii w wymiarze powszechnym.

Ksiądz Zollner ujawnił też, że w sobotę 10 września papież spotkał się z dwiema włoskimi ofiarami wykorzystywania. Wręczyły one papieżowi swoje książki wydane w tym roku. Jak wyjaśnił, jedna z tych kobiet była w dzieciństwie ofiarą księdza pedofila. Druga kobieta opisała zaś zakonnice, wykorzystywane przez księży.

W skład Papieskiej Komisji ds. Ochrony Nieletnich wchodzą osoby świeckie i duchowni oraz zakonnice z całego świata, ofiary nadużyć i eksperci w dziedzinie psychologii.

W gremium tym zasiada między innymi była wieloletnia ambasador RP przy Stolicy Apostolskiej Hanna Suchocka.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
1 2 3 4 5 6 7