Od kilku dni w sanktuarium maryjnym w Knock w Irlandii wierni, jak co roku, gromadzą się, by celebrować nowennę przed rocznicą objawień.
137 lat temu, 21 sierpnia 1879 r., grupa prostych Irlandczyków ujrzała wizję Baranka Bożego oraz Matki Bożej w otoczeniu aniołów ze św. Józefem i Janem Ewangelistą.
Nowenna narodowa ku czci Matki Bożej z Knock jest znaczącym religijnym wydarzeniem dla Kościoła w Irlandii. W tegorocznym dziewięciodniowym świętowaniu za hasło przewodnie przyjęto zawołanie Roku Jubileuszowego „Miłosierni jak Ojciec”. W czasie nowenny obok głównych celebracji liturgicznych, czyli sakramentu pokuty, namaszczenia chorych oraz Eucharystii, odbywają się warsztaty i wykłady podejmujące różne aspekty życia chrześcijańskiego we współczesnym świecie.
W ostatnich latach obserwuje się zwiększoną liczbę odwiedzających miejsce objawień gości z zagranicy, w głównej mierze potomków irlandzkich emigrantów do Stanów Zjednoczonych. O żywotności Knock i jego znaczeniu dla współczesnych Irlandczyków świadczy także renowacja bazyliki w ostatnich dwóch latach, nadająca sanktuarium nowego blasku. W przyszłym tygodniu na ekrany irlandzkich kin wejdzie film dokumentalny ukazujący obecną rzeczywistość sanktuarium maryjnego w Knock, które jest przeniknięte nadzieją płynącą dla całego Kościoła na wyspie.
Nie było ono związane z zastąpieniem wcześniejszych świąt pogańskich, jak często się powtarza.
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Świąteczne oświetlenie, muzyka i choinka zostały po raz kolejny odwołane przez wojnę.
Boże Narodzenie jest również okazją do ponownego uświadomienia sobie „cudu ludzkiej wolności”.
Życzenia bożonarodzeniowe przewodniczącego polskiego episkopatu.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.