Z pięciogodzinnym opóźnieniem pielgrzymi ze Szwajcarii dotarli cali i zdrowi do Piły i zamiast spać, zaczęli… tańczyć.
Długo się naczekali pilanie na swoich gości. Pielgrzymi ze Szwajcarii mieli dojechać do Piły o godz. 20. Dotarli o 1 w nocy. Mimo to wolontariusze nie tracili animuszu. Czas oczekiwania na gości wypełniły im radosne tańce na krużgankach zakonu oo. kapucynów. Młodzi opanowali nawet dachy, wymachując flagami.
Kiedy w końcu pielgrzymi pojawili się przy kościele pw. św. Antoniego, przywitano ich gromkimi brawami.
- Wyjechaliśmy wczoraj w nocy, jechaliśmy cały dzień. Większość czasu przespałam, więc zmęczona nie jestem - śmieje się Julie. Nie ma jednak wątpliwości, że warto było się podjąć tej wyprawy, choć zabrała ona 23 godziny!
- Trzy lata temu spotkałam Jezusa. Teraz wierzę w Boga i bardzo chciałam tu być - dodaje.
Po specjalnie przygotowanej powitalnej piosence polsko-francuskiej, wszyscy ruszyli do tańca. W kilka minut pielgrzymi opanowali polskie: „dzień dobry” i… „siema!”.
Karolina Pawłowska
Piła wita pielgrzymów ŚDM
- Znam Polaków i wiem, jak bardzo są życzliwi i gościnni, ale takiego przywitania zupełnie się nie spodziewałam! - przyznaje s. Anne Marie łapiąc oddech po żywiołowym tańcu, którym pilanie przywitali gości. - Już wiem, że będzie to bardzo radosne święto - dodaje.
Beatrice nie ma wątpliwości, że pomimo barier językowych z nowymi przyjaciółmi dogada się bez problemu.
- Już złapaliśmy kontakt. Taniec jest językiem uniwersalnym, więc od razu poczuliśmy się, jak wśród swoich. Cały ten czas będzie czasem dialogu, poznawania się - mówi nastolatka.
- Takiej „imprezy” u kapucynów chyba nigdy nie było! Tylu młodych, takie radosne oczekiwanie i tyle emocji! - śmieje się brat Marek Zimny, pilski kapucyn, rozstawiając na stołach smakołyki przygotowane przez parafianki.
- Miała być tylko sałatka i ciasto, a proszę tylko popatrzeć! - pokazuje brat Marek. - Wystarczyło jedno słowo i zgłosiła się cała rzesza chętnych. Większość z nich nie pojedzie do Krakowa, ale chcieli mieć swój udział w Światowych Dniach Młodzieży choćby w ten sposób. To piękne świadectwo życzliwości, gościnności i wspólnoty. Samo dobro! - chwali parafian od św. Antoniego.
Nie zawiedli również parafianie z innych pilskich parafii, którzy zapewnili miejsca pielgrzymom w swoich domach. Z niecierpliwością i radosnym oczekiwaniem wypatrywali gości.
- Czuję więź z młodzieżą, bo duch jest wciąż młody - śmieje się Ryszard Kordeczka, który nie traci humoru mimo bardzo później pory.
- Chcemy się zaangażować w to święto, dlatego nie wahaliśmy się ani chwili i postanowiliśmy przyjąć pielgrzymów. Bariery językowej się nie boimy, bo z żoną mówimy po angielsku, ale myślę, że język serca i gościnności też wystarczy, żeby się dogadać. Szeroko otwarte drzwi i serca, życzliwość i uśmiech zapewnią doskonałą komunikację – wyjaśnia powody przyjęcia pod swój dach pielgrzymów.
Dziesięcioletni Piotrek zdążył się już przygotować do snu, ale powitania pielgrzymów za nic nie chciał przegapić. Dlatego z mamą i starszym bratem zameldował się na kapucyńskich krużgankach.
- Byłam na Światowych Dniach Młodzieży w Częstochowie. Mnie też ktoś przyjął i ugościł, więc teraz nie mogło być mowy, żeby się w jakiś sposób nie odwdzięczyć - mówi Anna Świerczyńska.
- To, co wtedy przeżyłam w Częstochowie było niezapomniane. Uczestniczyłam nawet w Apelu Jasnogórskim więc byłam bardzo blisko Jana Pawła II. A doświadczenie wspólnoty, powszechności Kościoła, pragnienie bycia blisko Pana Boga, które pokazują Światowe Dni Młodzieży są niezwykłe, dlatego cieszę się, że znów mogę w tym uczestniczyć, choćby przyjmując pielgrzymów pod swój dach - dodaje.
Po krótkiej nocy pielgrzymi rozpoczną poznawanie swoich polskich przyjaciół i regionu. Czwartek spędzą w skansenie w Osieku, biorąc udział w warsztatach rzemiosła ludowego.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Ponad 212 tys. podpisów pod projektem zostało złożonych w Sejmie 20 grudnia.
Odnotowano też wzrost dyskryminacji wyznawców Chrystusa w miejscach pracy.
Stowarzyszenie Katechetów Świeckich zwraca uwagę na faworyzowanie tzw edukacji zdrowotnej.