– Na pewno będzie gorąco, bombowo i przebojowo. Już nie możemy się doczekać – mówi Kasia Jakubiak. Razem z innymi wolontariuszami przygotowuje grę miejską, która zostanie rozegrana w Przasnyszu podczas ŚDM.
Scenariusz gry „Podróże z Kostką” inspirowany jest życiem św. Stanisława z Rostkowa, który pojawi się w niej w roli przewodnika. Podzieleni na grupy uczestnicy będą odwiedzać kolejne, rozmieszczone w różnych punktach miasta, najważniejsze miejsca z życia patrona młodzieży, poczynając od Rostkowa, a kończąc na Rzymie. W każdym z nich będą musieli zmierzyć się z określonymi wyzwaniami, wykazując się sprawnością fizyczną i intelektualną. Wolontariusze nie chcą zradzać, na czym będą dokładnie polegały zadania, ale będzie np. trzeba zrobić selfie z bardzo zacnymi osobami oraz przyrządzić ulubione danie świętego. Zwycięży drużyna, która uzyska najwięcej punktów, najszybciej pokonując trasę i najlepiej radząc sobie z zadaniami.
Bank pomysłów i wiele rąk do pracy
Zagraniczni goście będą mogli w kreatywny i atrakcyjny sposób poznać miasto, region oraz polską kulturę. Będą też mogli podzielić się swoim dorobkiem kulturowym. Do 21 lipca, kiedy odbędzie się gra, zostało jeszcze sporo czasu, ale przygotowania idą pełną parą. Wolontariusze z trzech przasnyskich parafialnych centrów ŚDM, których wspiera też grupa z Krzynowłogi Wielkiej, podczas cotygodniowych spotkań pracują nad ostatecznym kształtem scenariusza. Odwiedzają miejsca, w których zaplanowali kolejne punkty gry, przeprowadzają próby i symulacje. Odbywa się to we współpracy z Miejską Biblioteką Publicznej i Fundacją SCALAM. Zadanie uzyskało też dofinansowanie z Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. – Dwa projekty, ŚDM i biblioteczny „Strefa podróży małych i dużych”, w niezwykły sposób spotkały się ze sobą – mówi dyrektor biblioteki Małgorzata Sobiesiak. – W sposób naturalny do przygotowań włączyli się wolontariusze ŚDM, którzy jednocześnie stali się wolontariuszami bibliotecznymi. Dzięki naszej wcześniejszej współpracy z Fundacją SCALAM nie było to trudne. Podziwiamy kreatywność, pomysłowość, samodzielność w myśleniu i działaniu wolontariuszy. Jesteśmy szczęśliwi, że mamy takich sojuszników.
Już Stanisław nie mdleje
– Scenariusz gry chcielibyśmy oprzeć o pierwszą komiksową hagiografię „K.O.S.T.K.A.” autorstwa o. Przemysława Wysogląda, jezuity – wyjaśnia Justyna Dęby z Fundacji SCALAM. – Przeniesiony we współczesne realia komiks jest próbą odczarowania wizerunku Stasia Kostki jako grzecznego „bladolicego kleryka” i mam wrażenie, że o wiele lepiej od tradycyjnych książek czy artykułów trafia do młodych. Podczas naszej pierwszej rozmowy o grze miejskiej wypisywaliśmy skojarzenia z hasłem: „św. Stanisław Kostka”. Młodzi bardzo kreatywnie podeszli do sprawy. Pojawiło się wiele ciekawych skojarzeń: „odwaga”, „sprzeciw”, „bunt”. Oni właśnie tak postrzegają patrona naszego miasta. To nie jest „grzeczny święty”. Jedna z wolontariuszek – Klaudia, powiedziała nawet: „Wiem! To pierwszy autostopowicz”. Czy dorosły wpadłby na takie skojarzenie? Oczywiście, że nie, a nawet gdyby wpadł, to by się zawstydził i nic nie powiedział. Młodzież ma świeże spojrzenie i myślę, że warto pozwolić im mówić. Gra odwołuje się do trzech wymiarów: nawiązanie do podróży, dzielenie się z gośćmi swoim dorobkiem kulturowym, promocja Przasnysza. Ale najfajniejsze jest to, że to młodzi sami tworzą tę grę. Każde z zadań to autorski pomysł któregoś z uczestników naszych spotkań. Pomysły są naprawdę szalone i już nie możemy doczekać się realizacji. Na pewno nie będzie nudno. Więcej nie możemy na razie zdradzać – zastrzega Justyna.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.
Jako dewizę biskupiego posługiwania przyjął słowa „Ex hominibus, pro hominibus” (Z ludu i dla ludu).