BOR-owcy polecą do Watykanu

W połowie maja funkcjonariusze BOR, którzy podczas ŚDM będą w ochronie osobistej papieża Franciszka, polecą do Watykanu. Chcemy poznać zwyczaje Ojca Świętego podczas spotkań z wiernymi. Musimy być gotowi na różne zdarzenia - mówi PAP szef BOR Andrzej Pawlikowski.

"Papież Franciszek jest całkiem innym papieżem niż jego poprzednicy - Benedykt XVI czy Jan Paweł II. Wystarczy prześledzić jego dotychczasowe wizyty. Często wychodzi do wiernych. My musimy być na to przygotowani" - podkreślił w rozmowie z PAP płk Pawlikowski.

"Nasi funkcjonariusze w Watykanie będą podpatrywać, w jaki sposób papież się zachowuje. Chodzi o to, żeby trochę poznać jego zwyczaje. Podczas spotkań z wiernymi w czasie Światowych Dni Młodzieży musimy być gotowi na różnego rodzaju zdarzenia" - powiedział.

Pawlikowski był w ochronie osobistej Jana Pawła II podczas pielgrzymki do Polski w 1997 roku. "Był to zaszczyt i naprawdę coś niesamowitego. Z drugiej strony była to naprawdę ciężka i poważna praca" - powiedział.

Podkreślił, że BOR od dłuższego czasu współpracuje zarówno z organizatorami ŚDM, jak również z przedstawicielami służb watykańskich, którzy w kwietniu dwukrotnie odwiedzili Polskę. Wizytowali miejsca, które odwiedzi papież Franciszek, m.in. krakowskie Błonia i Wawel, Campus Misericordiae powstający w Brzegach pod Wieliczką, Jasną Górę i Muzeum Auschwitz.

"Przy tego rodzaju rekonesansach są przedstawiane różne propozycje i pojawiają się różne problemy. Ale po to jesteśmy, żeby te problemy rozwiązywać na bieżąco" - powiedział Pawlikowski.

Na zabezpieczenie i realizację zadań ochronnych związanych z ŚDM BOR dostało z budżetu państwa 4,3 mln zł. W przypadku szczytu NATO, który odbędzie się na początku lipca w Warszawie, kwota ta wynosi 16,7 mln zł.

"Operacje związane ze szczytem NATO oraz Światowymi Dniami Młodzieży są dla nas dużym wyzwaniem. To są ogromne przedsięwzięcia. Jednak jest daleko idąca różnica, jeśli chodzi o specyfikę tych działań. To są zupełnie różne miejsca oraz inne są wyzwania logistyczne" - powiedział PAP wiceszef BOR płk Jacek Lipski.

Jak podkreślił, podczas szczytu NATO praca funkcjonariuszy BOR skupi się przede wszystkim na zabezpieczeniu miejsc pobytu VIP-ów, tras przejazdu delegacji oraz głównego miejsca rozmów światowych przywódców, czyli Stadionu Narodowego.

ŚDM rozpoczną się 26 lipca w Krakowie; od 27 do 31 lipca będzie w nich brał udział papież Franciszek. W Campusie Misericordiae utworzonym w Brzegach k. Wieliczki planowane jest 30 lipca modlitewne czuwanie młodzieży z udziałem papieża, a w niedzielę 31 lipca msza św. kończąca ŚDM.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10