Wielkopostne rekolekcje prowadzą Egipcjanka, dziennikarz naukowy, raper i wiceburmistrz. Gdzie? W gimnazjum na Ursynowie.
Gimnazjaliści na kartkach mieli napisać, o czym i z kim chcieliby dyskutować podczas trzech dni rekolekcji. Najwięcej napisało: „Okultyzm, seks, uzależnienia i Tomasz Rożek”. Przeglądając propozycje s. Iwona Siewkowska RSCJ pomyślała: „Zaraz, zaraz, ale kim właściwie jest Tomasz Rożek?”.
Wszystkie pytanie dozwolone
Od sześciu lat w Gimnazjum z Oddziałami Dwujęzycznymi nr 93 im. Księżnej Izabeli Czartoryskiej na Ursynowie, s. Iwona organizuje nietypowe szkolne rekolekcje. Oprócz Eucharystii, nauk i spowiedzi w kościele, reszta dzieje się już poza nim. Jest czas na wartościowy seans w kinie (tym razem uczniowie obejrzeli m.in. „Bóg nie umarł”, „Czy wierzysz?”, „Po piąte nie odchodź” ), a także na zajęcia tematyczne, dyskusje, spotkania z ekspertami… W tym roku wszystko odbyło się na nutę hymnu Światowych Dni Młodzieży: „Błogosławieni Miłosierni”.
– Młodzież w tym wieku chce rozmawiać, ma wiele wątpliwości, pytań, szuka swojego miejsca w życiu, czasami przeżywa trudne sytuacje w rodzinie, w relacji z rówieśnikami – mówi s. Iwona. – Między fizyką a sprawdzianem z biologii nie zawsze jest czas i dobry moment do takich rozmów. Są tematy, o których lepiej opowiedzą specjaliści w danych dziedzinach. Na przykład w poprzednich latach gościliśmy pracowników Dominikańskiego Ośrodka Informacji o Nowych Ruchach Religijnych i Sektach. Zawsze też możemy liczyć na Agnieszkę Zawadzką, pełnomocnika Wojewody Mazowieckiego ds. Równego Traktowania oraz Mniejszości Narodowych i Etnicznych.
Tematy warsztatów – tym razem było ich w sumie 32 – są tak dobrane, by każdy z ponad 600 uczniów znalazł coś dla siebie. Najpopularniejsze tematy? Okultyzm, opętanie i wróżby, spotkanie z psycholog Zofią Rubini pt. „I co z tym seksem?”, psychoterapeutką s. Violettą Zając RSCJ o zapobieganiu anoreksji i bulimii oraz dyskusje poświęcone pornografii i narkomanii. Ks. Piotr Kabulski zaprosił chłopaków na rozmowę o „prawdziwych facetach”, natomiast Magdalena Rucińska ze wspólnoty Przymierze Miłosierdzia, dała młodym świadectwo swojego życia, które wiodło od odrzucenia do przebaczenia.
– Wszystko, co zamieszczamy w internecie, może być przez kogoś innego wykorzystane. Nawet słodkie filmy o kotach są po to, żeby zarobić na reklamie i wcale nie kręcą ich zwykli ludzie, tylko spece od reklamy – relacjonowała drugoklasistka po wyjściu z warsztatów Błażeja Wociala, zatytułowanych „Pokolenie kciuka. Cywilizacyjna masturbacja”.
Rekolekcje tak uczniom „weszły w krew”, że włączają się w nie także absolwenci gimnazjum. Teraz już jako prowadzący warsztaty dla młodszych kolegów. W tym roku tematy i zaproszeni goście byli tak ciekawi, że s. Iwona zaczęła dostawać maile od rodziców z pytaniem, czy mogą przyjść na popołudniowe spotkania.
Kwazar, aborcja i pierścień Atlantów
Wiceburmistrzowi Ursynowa Robertowi Matyjasiakowi, który w ubiegłym roku odwiedził szkołę podczas rekolekcji, tak spodobał się ich pomysł, że teraz sam poprowadził warsztaty o swojej pasji: Afryce. Kulturę arabską przybliżyła Mary Amin Abdylmalak z Egiptu. Po spotkaniu o opętaniu, okultyzmie i wróżbach dominikanin o. Janusz Chwast jeszcze długo, z powodu mnożących się pytań, nie mógł wyjść z sali. Podobnie ks. Marcin Łyżniak (doktor biolog), na którego wykładzie o odpowiedzialności ojca i matki za przekazywane życie oraz o metodzie in vitro i aborcji, robiło się momentami gorąco. O kosmicznej archeologii opowiadał Tomasz Rożek, nasz redakcyjny kolega, który poprowadzi w TVP2 program naukowy „Sonda 2”.
– Jaka jest szybkość komet? Gdzie jest najbliższa nam czarna dziura? Jakie są cząsteczki w pulsarach? Czy fale grawitacyjne coś zmienią w fizyce? – dopytywali gimnazjaliści po wykładzie. – W rekolekcjach biorą udział wszyscy nasi uczniowie. Tematy warsztatów dotyczą bardzo różnych dziedzin właśnie po to, by także młodzież, która nie chodzi na religię, mogła wybrać coś interesującego – wyjaśnia dyrektor gimnazjum Ewa Podpora.
Byłem na dnie, On mi pomógł
Nie zabrakło też rozmów o Bogu: o tym, czy jest bardziej sprawiedliwy czy miłosierny, czy na pewno kocha nas za darmo oraz o tym, w jakich językach pisana była Biblia i jak ją tłumaczono, o pokoleniu JP2, kryzysach w Kościele i o tym, czy spowiedź jest średniowiecznym narzędziem tortur. Dawid Weremczuk i Marcin Bychawski z duszpasterstw akademickich zafundowali gimnazjalistom duchowy „survival”, pytając, jak przetrwać w dzisiejszym świecie, wierząc w Boga. O swojej długiej drodze do odnalezienia chrześcijaństwa i prawdziwego Boga opowiadał im nawrócony muzułmanin. Swoimi doświadczeniami i muzyką podzielili się też Piotr Plichta (znany jako raper Poison) i raper Bartek Fresh.
– Ćpałem, kradłem, krzywdziłem ludzi… Kiedy byłem na totalnym dnie, zawołałem do Boga, a On mi odpowiedział – mówił podczas koncertu Poison. Siostra Iwona pokazuje segregatory z poprzednich rekolekcji. Wśród zdjęć, konspektów są też świadectwa uczniów. Niektórzy piszą, że po raz pierwszy od Pierwszej Komunii Świętej poszli do spowiedzi, inni zaczęli chodzić na Msze św. albo poszukali dla siebie wspólnoty. I o to chodzi.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Nad sprawami duchowymi nie mamy pełnej kontroli i należy być ostrożnym.
Synodalność to sposób bycia i działania, promujący udział wszystkich we wspólnej misji edukacyjnej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.
Symbole tego spotkania – krzyż i ikona Maryi – zostaną przekazane koreańskiej młodzieży.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.