8 lutego, w dniu wspomnienia św. Bakhity, mamy konkretną okazję otworzyć szeroko serca i wyrazić naszą solidarność z tymi wszystkimi, których świat i jego żądze uczynili współczesnymi niewolnikami.
Sieć BAKHITA do Spraw Przeciwdziałania i Pomocy Ofiarom Współczesnych Form Niewolnictwa zachęca do udziału w nietypowej akcji modlitewnej: odmówienia 8. lutego Koronki do Miłosierdzia Bożego o 3 godzinie w nocy w intencji niewolników i ich oprawców. 8. lutego przypada liturgiczne wspomnienie św. Józefiny Bakhity, niewolnicy z Sudanu, który papież Franciszek ogłosił Międzynarodowym Dniem Modlitwy i Refleksji na temat Walki z Handlem Ludźmi.
- Pod osłoną nocy dokonuje się wiele zła, wyzysku, upokorzeń, których doświadczają ofiary handlu ludźmi. Nocą płyną łzy wstydu, udręczenia, bezsilności, łzy tęsknoty za utraconą wolnością. W nocy toczy się zmaganie i duchowa walka z mocami ciemności. Ale wierzymy, że świat i wszelka władza i moc należą do Boga! Dlatego o tej nocnej porze wstańmy i podejmijmy modlitwę, aby w życiu wszystkich zniewolonych objawiła się moc miłosierdzia Boga - zachęcają organizatorzy akcji.
Na Świecie żyje ok. 27 mln osób zmuszanych do pracy w niewolniczych warunkach, do prostytucji, żebrania lub pozbawiani organów, które są później sprzedawane. Sieć BAKHITA przy Konsulcie Wyższych Przełożonych Żeńskich Zgromadzeń Zakonnych w Polsce stawia sobie za zadanie pomocy osobom pokrzywdzonym w wyniku handlu ludźmi.
W diecezjach i parafiach na całym świecie jest ogromne zainteresowanie Jubileuszem - uważa
Było to jedno z pierwszych zadań, które postawił sobie Karol Wojtyła po przybyciu do Watykanu.
MEN stoi na stanowisku, że postanowienie TK nie wywołuje skutków prawnych.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.