PÓŁ ROKU. Tyle zostało do 26 lipca, dnia, w którym Kraków zapełni się młodymi świata. Poza zapisaniem się na ŚDM możesz jeszcze coś zrobić.
Jak inni młodzi z archidiecezji katowickiej możesz na przykład włączyć się do projektu „Młodzi Misjonarze Miłosierdzia”. Są wśród nich Ania i Lila Marszołek, kuzynki z Imielina, inicjatorki akcji „12 zróbmy coś miłego”. Dziewczyny wpadły na pomysł, by 12 stycznia coś dobrego zrobić dla trzech nieznajomych. I tak w szkole w różnych miejscach, pojawiły się karteczki z napisami typu: „weź sobie uśmiech”, „dobrego dnia”, „uśmiechnij się”. Młodzi podobne cytaty rozdawali na mieście, z miłym słowem i uśmiechem zagadywali przechodniów, w czymś im pomogli…
Kanapki, zabawki, różańce
Krótko przed świętami, w środę 16 grudnia 2015 r., na ulicę Mariacką w Katowicach wyszli wolontariusze z diecezjalnego centrum przygotowań do ŚDM i młodzież biorąca udział w comiesięcznych spotkaniach formacyjnych. Składając przechodniom bożonarodzeniowe życzenia, rozdawali im także obrazek Jezusa Miłosiernego, krówkę z logo Światowych Dni Młodzieży, dziesiątkę różańca i fragment z Pisma Świętego.
KSM z parafii św. Józefa w Piekarach Śląskich zorganizował „Adwentowy Płomyk Nadziei”, akcję zbierania zabawek dla potrzebujących dzieci. KSM z Tychów-Czułowa – akcję świętego Mikołaja. Młodzi z rybnickiej bazyliki dzielili się z mieszkańcami pierniczkami z tekstami o miłosierdziu. Klerycy śląskiego seminarium i młodzi wolontariusze zorganizowali sylwestra dla bezdomnych i biednych. W podobnym składzie co środę do bezdomnych z Katowic wychodzą z kanapkami, herbatą i dobrym słowem. Oazowicze z archidiecezji zajęli się pleceniem różańców dla pielgrzymów świata.
Choć nie wszystkie akcje są na oficjalnej stronie projektu Młodzi Misjonarze Miłosierdzia, ich realizacja to także odpowiedź na bullę papieża Franciszka zapowiadającą Rok Nadzwyczajnego Jubileuszu.
„Jest moim gorącym życzeniem, aby chrześcijanie zastanowili się podczas Jubileuszu nad uczynkami miłosierdzia względem ciała i względem ducha. Będzie to sposób na obudzenie naszego sumienia, często uśpionego w obliczu dramatu ubóstwa, a także na wchodzenie coraz głębiej w serce Ewangelii, gdzie ubodzy są uprzywilejowani przez Boże miłosierdzie. Przepowiadanie Jezusa przedstawia te uczynki miłosierdzia, abyśmy mogli poznać, czy żyjemy jak Jego uczniowie, czy też nie” – pisze w niej ojciec święty.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.
Jako dewizę biskupiego posługiwania przyjął słowa „Ex hominibus, pro hominibus” (Z ludu i dla ludu).