Biskupi Kenii przekazali kondolencje ofiarom masakry dokonanej na kenijskim kontyngencie wojskowym.
„Jesteśmy razem z naszymi mężczyznami i kobietami w mundurach, którzy służą w sąsiedniej Somalii, a także z tymi, którzy w bezinteresownej służbie dla naszego kraju złożyli najwyższą ofiarę życia, wypełniając swoje zadania”. W takich słowach biskupi Kenii przekazali kondolencje ofiarom masakry dokonanej na kenijskim kontyngencie wojskowym. Do zdarzenia doszło 15 stycznia w bazie w El-Adde na południu Somalii, gdzie stacjonują siły Unii Afrykańskiej. Podczas zamachu eksplodowały trzy samochody-pułapki.
W specjalnym oświadczeniu biskupi wezwali Kenijczyków do okazania solidarności rodzinom ofiar. Wyrazili też nadzieję, że ten tragiczny incydent przyczyni się do pogłębienia jedności narodu. Kenijski episkopat apeluje także o modlitwę za Somalię, która od dziesięcioleci pogrążona jest w konflikcie. Biskupi wyrażają jednak nadzieję na przywrócenie tam pokoju. Zwracają się do społeczności międzynarodowej o podjęcie jak najszybciej wspólnych działań w tej kwestii.
Mimo że do ataku doszło już ponad tydzień temu, wciąż nie ma ostatecznego oficjalnego potwierdzenia, ile było ofiar. Wstępne doniesienia mówią o co najmniej 30 zabitych. Jednak prasa w Nairobi podaje wyższe liczby. Informuje także o żołnierzach porwanych przez działającą w Somali sunnicką organizację zbrojną Shabaab. Kenijskie służby specjalne prowadzą intensywne próby uwolnienia uprowadzonych wojskowych.
Czy rozwój sztucznej inteligencji może pomóc nam stać się bardziej ludzkimi?
Abp Światosław Szewczuk zauważył, że według ekspertów wojna przeszła na nowy poziom eskalacji.
To nie jedyny dekret w sprawach przyszłych błogosławionych i świętych.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.