W prawosławnej parafii św. Serafina Sarowskiego w Chabarowsku na Dalekim Wschodzie mijający tydzień poświęcony był obronie dzieci nienarodzonych, a amerykańscy obrońcy życia przygotowują się do swego dorocznego Marszu.
W prawosławnej parafii św. Serafina Sarowskiego w Chabarowsku na Dalekim Wschodzie mijający tydzień poświęcony był obronie dzieci nienarodzonych. Tamtejsi parafianie podjęli taką inicjatywę już po raz trzeci.
Proboszcz ks. Witalij Kudria powiedział, że „Tydzień obrony dzieci nienarodzonych” to forma pokuty darowanej Chrystusowi za grzech zabójstwa dziecka noszonego w łonie matki. W akcji wzięły udział również kobiety, które dokonały aborcji.
Przez cały tydzień w pomieszczeniach parafialnych dyżurowali lekarze, psycholodzy, duszpasterze gotowi udzielić porady i pomocy zgłaszającym się kobietom. Szczególną uwagę lekarze zwracali na uświadamianie problemów związanych z ciążą zagrożoną i umiejętnością przeciwstawienia się naciskom ze strony lekarzy i rodziny, nakłaniającym kobietę do aborcji.
Kobietom w ciąży zgłaszającym się do parafii zawsze udzielana jest wszechstronna pomoc w parafialnym ośrodku kryzysowym, a chętni mogą złożyć ofiary, za które zakupione zostaną ubrania, zabawki dla dzieci oraz inne potrzebne młodym matkom przedmioty.
Z kolei amerykańscy obrońcy życia przygotowują się do swego dorocznego Marszu. Jak co roku, odbędzie się on w Waszyngtonie w rocznicę zalegalizowania aborcji w Stanach Zjednoczonych. Marsz dla życia już od dawna jest okazją do szeroko zakrojonej akcji modlitewnej i edukacyjnej.
W kampanię tę wpisuje się nowenna 9 dni dla życia, zainicjowana przez episkopat USA głównie z myślą o użytkownikach mediów społecznościowych. W przeddzień rozpoczęcia nowenny kard. Timothy Dolan z Nowego Jorku wezwał wszystkich zatroskanych „dramatem aborcji” do odnowy zaangażowania na rzecz „wizji życia i miłości, która nikogo nie wyklucza”.
Przez 9 kolejnych dni uczestnicy nowenny będą otrzymywać emaile, SMS-y lub wpisy na Twitterze, Instegramie czy Facebooku. Rozsyłane tą drogą materiały zawierają intencje modlitewne, refleksje, teksty modlitw i tematy do dyskusji na każdy dzień nowenny. Uczestnicy zachęcani są do tego, aby w sieci opowiadać innym, dlaczego zaangażowani są w ruch pro-life i jakie to ma dla nich znaczenie. Mogą to robić, zamieszczając na stronie internetowej nowenny krótkie nagrania video, czy fotografie selfies.
Kard. Timothy Dolan wyraził rozczarowanie, że w 2015 r. Kongres nie przyjął antydyskryminacyjnej ustawy aborcyjnej. Dawałaby ona pracownikom służby zdrowia prawo do odmowy uczestniczenia w aborcji ze względu na przekonania religijne czy moralne.
Waszyngtoński marsz dla życia, uważany za największe tego typu wydarzenie na świecie, odbędzie się 22 stycznia. Lokalne marsze dla życia, organizowane w wielu miastach Stanów Zjednoczonych, odbywają się podczas bieżącego weekendu.
W kościołach ustawiane są choinki, ale nie ma szopek czy żłóbka.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.
Jako dewizę biskupiego posługiwania przyjął słowa „Ex hominibus, pro hominibus” (Z ludu i dla ludu).