Na włoskiej wyspie Lampedusa, będącej tragicznym symbolem dramatu migracyjnego w Europie, zostaną otwarte Drzwi Święte w Sanktuarium Matki Bożej w Porto Salvo.
Podczas jutrzejszej Eucharystii (17 stycznia przypada Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy) arcybiskup Agrygentu przekaże wiernym specjalny dar Papieża dla wspólnoty Lampedusy. Jest to krzyż zrobiony z wioseł związanych linami, który Ojcu Świętemu podczas jego pielgrzymki na Kubę ofiarował prezydent Raul Castro. Część uroczystości odbędzie się przy zbudowanym w 2008 r. nad brzegiem morza pomniku zwanym „Bramą Europy”.
W rozmowie z Radiem Watykańskim kard. Montenegro mówi o szczególnej wymowie tego miejsca na ziemi, pełnego bólu i dramatów ludzkich.
„Ta brama mówi sama za siebie. Jest ona znakiem dla całego świata. Ta brama oznacza spotkanie, oznacza przejście. I przed wierzącym otwierają się drzwi Kościoła. Tej «Bramy Europy» nie zamykają żadne wrota. To jest brama, od której historia domaga się, by zawsze była otwarta. A zatem my zatrzymamy się przed tą bramą, by pamiętać, że – jak to powiedział chyba Oscar Wilde – «tam gdzie jest cierpienie, ziemia staje się święta». Tak więc, chociaż jest to znak świecki, dzieło i miejsce artystyczne, jest również święte, ponieważ przechodzi tamtędy biedny, przechodzi tamtędy imigrant. I my przed tym miejscem musimy się zatrzymać i podjąć refleksję. Takie jest znaczenie tego miejsca, które wybrałem jako miejsce na Jubileusz, miejsce jubileuszowe. Ktoś mógłby powiedzieć, że to tylko pomnik. Nie, te drzwi to coś znacznie więcej niż pomnik. To klucz do odczytania nowej historii świata” – powiedział kard. Montenegro.
Ecco il dono di #PapaFrancesco per l'abside della Chiesa di Lampedusa. L'ha ricevuto a #Cuba da Raul Castro pic.twitter.com/Gjke70gtyP
— Antonio Spadaro SJ (@antoniospadaro) styczeń 17, 2016
Przeczytaj Orędzie na Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy 2016
Tymczasem jak poinformował szef fundacji Migrantes we włoskich parafiach i innych strukturach kościelnych znalazło schronienie ponad 27 tys. uchodźców. Ks. Giancarlo Perego zauważył, że gdy we wrześniu ub.r. Papież Franciszek zaapelował o otwarcie drzwi klasztorów i domów zakonnych dla migrantów, to już wówczas w takich strukturach we Włoszech schronienie znalazło ok. 23 tys. osób. Apel Ojca Świętego sprawił, że drzwi parafii jeszcze szerzej otworzyły się na potrzebujących. Przykładem jest region Lombardii, gdzie co druga osoba ubiegająca się o azyl i status uchodźcy znalazła pomoc w strukturach kościelnych. Według oficjalnych danych, pod koniec grudnia w całym kraju w ośrodkach dla uchodźców przebywało 104 tys. osób. We Włoszech jest ponad 25 tys. parafii.
Franciszek spotkał się z wiernymi na modlitwie Anioł Pański.
Symbole ŚDM – krzyż i ikona Matki Bożej Salus Populi Romani – zostały przekazane młodzieży z Korei.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Archidiecezja katowicka rozpoczyna obchody 100 lat istnienia.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.