Usunąć występki u źródła

Abp Stanisław Gądecki w ramach przygotowań do 1050. rocznicy Chrztu Polski wygłosił w katedrze poznańskiej katechezę na temat dziesiątego przykazania dekalogu.

Reklama

Metropolita poznański podkreślił, że „treść dziesiątego przykazania wzmacnia i kompletuje to, co zawarte jest w przykazaniu dziewiątym”. Zwrócił uwagę, że zakazuje ono pożądania dóbr należących do innych ludzi, gdyż tego rodzaju pożądliwość jest źródłem kradzieży, gwałtów, prowadzi do niesprawiedliwości i łamania praw ludzkich.

Abp Gądecki zaznaczył, że ostatnie przykazanie dekalogu nie odnosi się − jak dziewięć poprzednich − do czynności, ale do postawy duchowej człowieka. − Bliźniemu można zazdrościć dosłownie wszystkiego: zdrowia, zdolności, środowiska, w którym się urodził i wychował, współmałżonka, udanych dzieci, temperamentu, zawodu, takich czy innych sukcesów, nawet czynienia dobra − stwierdził abp Gądecki.

Przewodniczący KEP podkreślił, że dziesiąte przykazanie zakazuje chciwości i pragnienia przywłaszczania sobie bez umiaru dóbr ziemskich. − Zabrania zachłanności, zrodzonej z pozbawionej miary żądzy bogactw i potęgi. Zakazuje także pragnienia popełniania niesprawiedliwości, jaka mogłaby przynieść szkodę bliźniemu w jego dobrach doczesnych − tłumaczył metropolita poznański.

Przypomniał, że zazdrość lubi żerować na różnych sztucznych potrzebach. − Specjaliści od reklamy, którzy znają się na tym, jak odwoływać się do ciemnych sił w człowieku, wiedzą np. jak wiele można osiągnąć, rozbudzając w człowieku tzw. pożądanie trójkątne. Polega ono na tym, że nie dlatego pożądam jakiejś rzeczy, żeby była mi ona potrzebna, ale dlatego, że ją posiada ktoś trzeci − zauważył abp Gądecki.

Przewodniczący KEP wyraził opinię, że obecnie jednym z najbardziej powszechnych objawów pożądliwości, który powinien być oceniany w świetle dziesiątego przykazania, jest konsumizm. Konsumizm jest jednym z produktów cywilizacji materialistycznej, przyjmującej - pomimo "humanistycznych" deklaracji - prymat rzeczy w stosunku do osoby. − W społeczeństwie konsumpcyjnym, gdzie pieniądz staje się dla wielu nadrzędną wartością, łatwo ulec złudzeniu, że dobrobyt i bogactwo gwarantują człowiekowi szczęście i radość − stwierdził abp Gądecki.

Metropolita poznański wskazał na potrójne źródło pożądania. Pożądliwość pochodzi nie tylko z wnętrza człowieka, ale także ze świata i od diabła. − Świat kusi - przez ponęty zewnętrzne, zmysłowe, materialne - pożądliwością ciała, pożądliwością oczu i pychą posiadania, wzbudzając w nim uczucia nienawiści i skłonność do kłamstwa − podkreślił abp Gądecki.

Zaznaczył, że w tej potrójnej pożądliwości tkwi źródło niewierności wobec wszystkich przykazań dekalogu. Gdy człowiek ulega pokusie, jego serce przechodzi pod kontrolę pożądania i staje się źródłem niepokojów między ludźmi.

Hierarcha zaznaczył, że chrześcijanin powinien być czujny, a pożądliwość może przezwyciężyć tylko wtedy, gdy pozwoli prowadzić się Duchowi Świętemu.

Katechezy na temat przykazań dekalogu abp Stanisław Gądecki wygłaszał co miesiąc od 12 kwietnia 2015 r. w katedrze poznańskiej w ramach cyklu Verba Sacra „Dekalog 966 – 2016”, przygotowanego z okazji 1050. rocznicy Chrztu Polski. Kazania na temat trzeciego, szóstego i siódmego przykazania mówił abp Marek Jędraszewski, metropolita łódzki.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8

Reklama