- i pobudza nasze życie do wejścia na drogę miłości i solidarności z bliźnimi - powiedział dziś Franciszek w rozważaniach przed modlitwą Anioł Pański
Duch Święty, którego po raz pierwszy otrzymaliśmy w dniu naszego chrztu, otwiera nas na całą Prawdę i pobudza nasze życie do wejścia na drogę miłości i solidarności z bliźnimi - powiedział dziś Franciszek w rozważaniach przed modlitwą Anioł Pański. Nawiązując do obchodzonej w tym dniu uroczystości Chrztu Pańskiego, zaznaczył, że rano ochrzcił wiele dzieci, podkreślił znaczenie tego sakramentu w życiu chrześcijan i wezwał wszystkich wiernych, aby zapamiętali datę swego chrztu. Polecił im to jako "zadanie domowe" na zakończenie niedzielnego spotkania z nimi na Placu św. Piotra.
Ojciec Święty przypomniał, że czytany dzisiaj w Kościele Łukaszowy opis chrztu Pana Jezusa w Jordanie ukazuje Go jako "umiłowanego Syna Ojca", a podczas tego obrzędu objawiła się cała moc Boża. "W wydarzeniu tym - poświadczonym przez wszystkie cztery Ewangelie - dokonało się przejście od chrztu Jana Chrzciciela, opartego na symbolu wody, do chrztu Jezusa «w Duchu Świętym i ogniu»" - zauważył papież.
Dodał, że "głównym architektem" chrztu chrześcijańskiego jest Duch Święty, który "wypala i niszczy grzech pierworodny, (...) wyzwala nas z władzy ciemności, to znaczy grzechu, i przenosi nas do królestwa światła, to znaczy miłości, prawdy i pokoju". I to Jego moc umożliwia naśladowanie Jezusa w życiu codziennym - podkreślił mówca.
Ponadto Duch Święty, otrzymany po raz pierwszy w dniu chrztu, "otwiera nam serce na całą Prawdę, (...) pobudza nasze życie do wejścia na trudną, ale radosną ścieżkę miłości i solidarności wobec naszych braci" - mówił Franciszek. Nawiązując do dniu naszego chrztu zapytał zgromadzonych na Placu św. Piotra, czy pamiętają ten dzień, gdy stali się w pełni chrześcijanami. Do tej myśli powrócił jeszcze raz po odmówieniu modlitwy i udzieleniu wszystkim błogosławieństwa apostolskiego, wzywając ich, aby po powrocie do swych domów przypomnieli sobie tę datę.
Stowarzyszenie Katechetów Świeckich zwraca uwagę na faworyzowanie tzw edukacji zdrowotnej.