Osiem tysięcy pielgrzymów z różnych zakątków świata odwiedzi region łódzki w okresie poprzedzającym Światowe Dni Młodzieży. W czasie Dni w Diecezjach młodzież będzie poznawać wielokulturową historię Łodzi i wspólnie zbuduje symboliczną "Łodź Piotrową".
Przed centralnymi uroczystościami Światowych Dni Młodzieży, które odbędą się od 26 do 31 lipca 2016 r. w Krakowie, pielgrzymi spędzą pięć dni w poszczególnych diecezjach.
"Mamy obecnie osiem tysięcy zgłoszeń z wielu krajów. Największe grupy pielgrzymów przyjadą do nas z Francji i Hiszpanii. Oprócz młodzieży z krajów europejskich - Czech, Irlandii, Łotwy, Litwy, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Belgii - będziemy też gościć mieszkańców Stanów Zjednoczonych, Kanady, Angoli i Burundi" - poinformował PAP dyrektor organizacyjny ŚDM w Archidiecezji Łódzkiej ksiądz Marcin Jarzenkowski.
Organizatorzy łódzkich Dni w Diecezjach jeszcze przed świętami rozpoczęli akcję "Bilet dla Brata". Młodzi wolontariusze sprzedają pamiątkowe koszulki, gadżety ŚDM, książki; uzyskane w ten sposób pieniądze przeznaczą na wsparcie dla grupy pielgrzymów z Ukrainy.
Przebywający w regionie łódzkim pielgrzymi wspólnie zbudują "Łódź Piotrową". "Nie wiemy jeszcze dokładnie, jak ona będzie wyglądać, ale na pewno powstanie jako symbol naszej wspólnoty. Każdy z 12 regionów będzie miał za zadanie zbudować jeden z elementów prawdziwej łodzi i zaznaczyć na niej obecność wszystkich uczestników poprzez odciśnięcie na nim swoich dłoni, wspólne zaplatanie sieci itp. - wyjaśnił ks. Jarzenkowski.
Na każdy dzień pobytu - oprócz uczestnictwa w Eucharystii - zaplanowano zajęcia muzyczne, sportowe i rekreacyjne, które pozwolą pielgrzymom na poznanie wielokulturowej historii Łodzi. Jedną z patronek ŚDM jest święta Faustyna, która właśnie w Łodzi - jeszcze jako Helena Kowalska, służąca w domach zamożniejszych ludzi - doznała pierwszego objawienia, które skierowało ją na drogę zakonną. Młodzież będzie mogła odbyć Drogę Krzyżową łódzkim szlakiem św. Faustyny.
Uczestnicy poznają także takie postaci związane z regionem jak św. Urszula Ledóchowska, św. Maksymilian Kolbe, bl. o. Rafał Chyliński, Jan Karski czy Stanisław Sojczyński "Warszyc". Na szlaku Łodzi przemysłowej będą mogli zwiedzić m.in. Białą Fabrykę, Księży Młyn, Beczki Grohmana, Fabrykę Poznańskiego, obejrzą pofabrykanckie wille i pałace oraz zabytkowe kamienice na Piotrkowskiej.
Organizatorzy chcą pokazać gościom także dawną Łódź wielokulturową - w tym siedzibę gminy żydowskiej, największy w kraju cmentarz tego wyznania, Mauzoleum Stacja Radegast oraz Centrum Dialogu. Przewidziano zwiedzanie zabytkowych cerkwi św. Aleksandra Newskiego, św. Aleksego i św. Olgi, warsztaty z pisania ikon, a także wizytę w ewangelickim kościele św. Mateusza i wędrówkę śladami dawnych niemieckich potentatów przemysłowych.
Obecnie trwa nabór chętnych do przenocowania pielgrzymów oraz wolontariuszy, którzy będą im asystować. Jak zaznaczył ks. Jarzenkowski, do pomocy potrzeba będzie ok. 1,5 tys. osób.
Światowe Dni Młodzieży to międzynarodowe spotkania młodzieży z całego świata, których celem jest przeżycie wspólnoty Kościoła Powszechnego. Ich pomysłodawcą był papież Jan Paweł II. Do tej pory odbyło się 13 ŚDM - ostatnie w 2013 r. w Rio de Janeiro. Komitet Organizacyjny ŚDM w Krakowie spodziewa się, że w głównych obchodach w lipcu przyszłego roku weźmie udział nawet 2,5 mln młodych z całego świata.
Nad sprawami duchowymi nie mamy pełnej kontroli i należy być ostrożnym.
Symbole tego spotkania – krzyż i ikona Maryi – zostaną przekazane koreańskiej młodzieży.
W ramach kampanii w dniach 18-24 listopada br. zaplanowano ok. 300 wydarzeń.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.