W swoje urodziny Papież pozwolił na opublikowanie dekretu o cudzie. Kanonizacja „misjonarki ostatnich” będzie kluczowym wydarzeniem Jubileuszu Miłosierdzia.
Oficjalną datę poznamy po obradach konsystorza kardynałów. Wszystko jednak wskazuje na to, że Matka Teresa zostanie ogłoszona świętą 4 września przyszłego roku. Tego dnia przypada 19. rocznica śmierci założycielki Misjonarek Miłości, a dzień później wspomnienie liturgiczne bł. Matki Teresy z Kalkuty. Kalendarz Roku Jubileuszowego przewiduje w tym czasie trzydniowe spotkanie pracowników i wolontariuszy miłosierdzia. Jeszcze przed ogłoszeniem dekretu o cudzie było to najbardziej oblegane wydarzenie jubileuszowe, na które zarejestrowało się kilkadziesiąt tysięcy ludzi z całego świata. Teraz wydaje się, że będzie to kluczowe wydarzenie Roku Świętego nie tylko ze względu na ilość pielgrzymów, ale i przesłanie miłosierdzia, którego przypieczętowaniem będzie kanonizacja Matki odrzuconych.
„Wiadomość o zatwierdzeniu cudu przyjęłyśmy z ogromną radością. Uznanie świętości Matki Teresy będzie też przypomnieniem światu o pilności ewangelicznego przesłania służby ubogim i odrzuconym” – tak wiadomość o rychłej kanonizacji na gorąco komentowała pracująca w Kalkucie s. Sunita Kumar. Dodała, że za przyczyną swej założycielki Misjonarki Miłości otrzymują wiele łask potrzebnych do codziennej posługi potrzebującym w różnych zakątkach globu. „Świat staje się coraz bogatszy i bardziej rozwinięty paradoksalnie jednak potrzebujących i ubogich wciąż przybywa” – podkreśla s. Kumar. Wskazuje, że właśnie o tym aspekcie naszego życia przypomina papież Franciszek zachęcając do pójścia na peryferie świata z przesłaniem miłosierdzia. Jeszcze jako arcybiskup Buenos Aires spotkał się on z Matką Teresą w Rzymie na jednym z synodów biskupów. Wspominał jej ogromną siłę i odwagę z jaką na synodalnym forum podejmowała trudne i niewygodne tematy. „Mówiła to, co uważała za ważne i słuszne nie przejmując się, jak to zostanie przyjęte i ocenione przez papieża i biskupów” – wspominał Franciszek w czasie swej pielgrzymki do Albanii. Przypomniał że takich „apostołów ostatnich” świat wciąż pilnie potrzebuje.
Być może stąd właśnie wzięły się „gesty czułości”, które Franciszek zapowiedział w jeden z piątków miesiąca przez cały Jubileusz. Dziś odwiedzi noclegownię i jadłodajnię dla ubogich przy największym rzymskim dworcu Termini. Tam otworzy dla nich specjalną Bramę Miłosierdzia. Spotkanie będzie miało charakter prywatny. Współpracownicy Franciszka podkreślają, że chce on po prostu być z potrzebującymi i doświadczonymi na różne sposoby ludźmi, a zarazem w ten sposób zwrócić uwagę każdego z nas na istniejące w świecie nierówności i ogromne potrzeby. Wkrótce święta Matka Teresa i papież Franciszek pokazują, że nie wystarczy się wzruszyć ludzką biedą, ale trzeba na miarę swych możliwości praktykować uczynki miłosierdzia, choćby właśnie przez maleńkie gesty czułości. A czas Adwentu, zbliżających się świąt i całego Roku Miłosierdzia dają nam ku temu okazję.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
„Wierzę w Boga. Uważam, że to, co się dzieje, nie jest przypadkowe. Bóg ma dla wszystkich plan”.
Kalendarium najważniejszych wydarzeń 2024 roku w Stolicy Apostolskiej i w Watykanie.
„Jesteśmy z was dumni, ponieważ pozostaliście tymi, kim jesteście: chrześcijanami z Jezusem” .
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.