Papież Franciszek zapowiedział swą podróż do Meksyku w lutym 2016 r. Wspomniał o niej w homilii wygłoszonej podczas Mszy św., jaką odprawił w bazylice św. Piotra w święto Matki Bożej z Guadalupe - patronki tego kraju i całej Ameryki Łacińskiej.
Według wstępnych informacji Franciszek będzie przebywał w Meksyku w dniach 12-17 lutego 2016 r. Odwiedzi Miasto Meksyk, Ecatepec, Tuxtlę Gutiérrez, San Cristóbal de Las Casas, Morelię i Ciudad Juárez, skąd odleci do Rzymu. 13 lutego - jak sam zapowiedział - odwiedzi sanktuarium Matki Bożej z Guadalupe.
W wygłoszonej po hiszpańsku homilii papież podkreślił, że Bóg kocha nas miłością bezinteresowną, bezgraniczną, nie oczekując niczego w zamian. Ta miłosierna miłość Boga jest najbardziej zdumiewającym atrybutem Boga, syntezą zawierającą orędzie ewangeliczne, wiarę Kościoła.
Franciszek zauważył, że miłosierdzie jest miłością, która jak gdyby „przejmuje” słabość i niegodność człowieka, by go od nich uwolnić. Po to Syn Boży stał się człowiekiem, by ich doświadczyć i zanieść na krzyż cały ból ludzkiej egzystencji. Tak wielka jest otchłań jego współczucia i miłosierdzia, że stał się towarzyszem drogi i sługą zranionej ludzkości. - Żaden grzech nie może wymazać jego miłosiernej bliskości - zapewnił Ojciec Święty.
Powierzył Maryi cierpienia i radości narodów całego kontynentu amerykańskiego, które uznają ją za swą patronkę pod wezwaniem Matki Bożej Guadalupe. Prosił ją o wstawiennictwo, aby trwający rok jubileuszowy stał się czasem zasiewu miłości miłosiernej w sercach osób, rodzin i narodów, abyśmy sami stawali się miłosierni, zaś wspólnoty chrześcijańskie - oazami i źródłami miłosierdzia, świadkami miłości, „która nie dopuszcza wykluczenia”.
Po Mszy papież modlił się przed kopią obrazu Matki Bożej z Guadalupe. W tym czasie chór śpiewał hymn „Guadalupana”, opowiadający o objawieniu się Maryi św. Janowi Diego w 1531 r.
W czasie liturgii papież modlił się także za swych rodziców, którzy, jak powiedział, przekazali mu życie i wiarę. Dziś bowiem mija 80. rocznica ich ślubu.
Opisuje swoje „duchowe poszukiwania” w wywiadzie dla„Der Sonntag”.
Od 2017 r. jest ona przyznawana również przedstawicielom świata kultury.
Ojciec Święty w liście z okazji 100-lecia erygowania archidiecezji katowickiej.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.