Uroczyste poświęcenie odbyło się na poziomie 170 metrów pod ziemią.
Kaplica z figurą patronki górników jest najważniejszym punktem nowej trasy turystycznej - poziom św. Barbary.
W zabytkowej kopalni „Guido” w Zabrzu poświęcił ją abp Wiktor Skworc, metropolita katowicki, w obecności biskupa gliwickiego Jana Kopca, który erygował kaplicę i ustanowił jej kapelanem ks. prałata dr Stanisława Puchałę z archidiecezji katowickiej.
W kaplicy została dziś odprawiona Msza święta, w której uczestniczyli przedstawiciele władz różnego szczebla i osoby związane z kopalnią.
- Ta kaplica w tej kopalni na tym miejscu jest na pewno bogactwem i jest miejscem, do którego będzie przybywało wiele osób. Oby, dzięki także niej, mogli zrozumieć, że coś więcej, niż tylko zwykły rachunek ekonomiczny ludzi tutaj przyprowadzał - powiedział w homilii bp Jan Kopiec, który mówił o duchowym odniesieniu pracy na kopalni.
Klaudia Cwołek /Foto Gość Bp Jan Kopiec (po prawej) i ks. prałat Stanisław Puchała Pod koniec Mszy św. bp gliwicki odczytał dwa dokumenty. Pierwszy to dekret ustanawiający kaplicę św. Barbary, który przekazał Bartłomiejowi Szewczykowi, dyrektorowi Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu, któremu podlega zabytkowa kopalnia. Drugi to mianowanie jej kapelana.
Nowa kaplica nie ma zezwolenia na trwałe przechowywanie Najświętszego Sakramentu i sprawowania innych sakramentów poza Eucharystią. Nie można też, bez specjalnego zezwolenia biskupa, używać jej do innych świeckich celów.
- Chciałem bardzo serdecznie podziękować wszystkim, którzy czynili starania, żeby ta kaplica tu powstała i tym wszystkim, którzy pomyśleli przed laty, żeby ta kopalnia stała się świadectwem pracy górniczej dla następnych pokoleń, dla turystów przybywających do tutejszego miasta. To podziękowanie składam na ręce pani prezydent, która kontynuuje to wielkie dzieło. Niech ono będzie świadectwem pracowitości i religijności ludu Górnego Śląska - powiedział na zakończenie abp Wiktor Skworc.
Trasa turystyczna poziom świętej Barbary zlokalizowana jest na poziomie 170 i przedstawia pracę w kopalni na początku XX wieku - okres mechanizacji, postępu technologicznego, ale także okres najsilniejszego kultu św. Barbary w górnośląskim górnictwie.
Klaudia Cwołek /Foto Gość Figura św. Barbary w kaplicy na kopalni. Autorem rzeźby jest Piotr Prus
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Zawsze mamy wsparcie ze strony Stolicy Apostolskiej - uważa ambasador Ukrainy przy Watykanie.
19 listopada wieczorem, biskupi rozpoczną swoje doroczne rekolekcje.