Przed rozpoczęciem audiencji ogólnej Papież przyjął w jednym z salonów przy Auli Pawła VI aktualnego przewodniczącego kolegialnego prezydium Bośni i Hercegowiny Dragana Čovića.
Towarzyszyli mu członkowie komitetu organizacyjnego podroży apostolskiej do tego kraju. Franciszek był tam 6 czerwca b.r.
Dziękując za tamtą wizytę Papież podkreślił, że zachowuje po niej w pamięci „wiele rzeczy wielkich i pięknych”, których nauczyli go ludzie w tym kraju. „Znoszenie cierpienia – cierpieliście tak wiele, gotowość do przebaczania lub przynajmniej szukania przebaczenia, zdolność do jednoczenia się i podejmowania wspólnej pracy, zdolność do dialogu. Dziękuję bardzo za te przykłady, które dajecie ludzkości” – podkreślił Franciszek.
Ojciec Święty przekazał pozdrowienia wszystkim mieszkańcom Bośni i Hercegowiny, w tym dwóm pozostałym członkom kolegialnego prezydium, reprezentującego główne grupy etniczne tego kraju. Dragan Čović jest w nim przedstawicielem Chorwatów. Papież zauważył, że chociaż te trzy wspólnoty różnią się wyznaniem religijnym, to jednak potrafią prowadzić dialog dla dobra kraju. „Jest to służba dla dobra waszej ojczyzny” – z mocą podkreślił Franciszek.
Czy rozwój sztucznej inteligencji może pomóc nam stać się bardziej ludzkimi?
Abp Światosław Szewczuk zauważył, że według ekspertów wojna przeszła na nowy poziom eskalacji.
To nie jedyny dekret w sprawach przyszłych błogosławionych i świętych.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.