– Ta akcja jednoczy ze sobą ludzi na każdym etapie projektu i w każdej roli. W tym tkwi największy sens i moc tego projektu – uważa Edyta Kucharczyk.
W naszej diecezji jest 18 rejonów Szlachetnej Paczki. – W tym roku aż w czterech miejscach akcja zostanie przeprowadzona po raz pierwszy: w Drobinie, Dobrzyniu n. Drwęcą, Serocku i Winnicy. Mamy ponad 300 wolontariuszy. Cieszymy się, bo to znaczy, że przybywa rejonów i chętnych do pomocy w diecezji – mówi ks. Dawid Witkowski, diecezjalny koordynator akcji. W zeszłym roku w diecezji Szlachetna Paczka zorganizowała pomoc wartą ok. miliona złotych.
Więcej szczęścia w dawaniu
18 listopada rusza baza rodzin. Darczyńcy od tej chwili będą mogli odwiedzić stronę akcji i znaleźć rodzinę, której chcą pomóc. W naszej diecezji Szlachetna Paczka działa już w rejonie Płocka, Ciechanowa, Makowa Mazowieckiego, Mławy, Opinogóry, Pułtuska, Sierpca, Wyszogrodu i wielu innych miejscowości. Co jest motorem akcji? – Z całą pewnością największą motywacją jest walka z biedą przez mądrą pomoc konkretnym osobom i rodzinom – mówi ks. Dariusz Witkowski, wolontariusz szlachetnej paczki w Makowie. – Wokół nas jest tej biedy naprawdę dużo, a my możemy wcielić w życie słowa Pisma Świętego: „Więcej szczęścia jest w dawaniu aniżeli w braniu”.
W Ciechanowie Szlachetna Paczka działa od 6 lat. Początki nie były łatwe, ale projekt świetnie wpisał się w życie miasta. – W pierwszym roku mieliśmy w bazie zaledwie kilkanaście rodzin, w drugim niewiele więcej – wspomina Ilona Kowalska, koordynator regionalny projektu. – Z każdym rokiem przybywa jednak zarówno wolontariuszy, jak i rodzin, które odwiedzamy. W ubiegłym roku mieliśmy 29 wolontariuszy i 45 rodzin.
W Makowie Mazowieckim projekt Szlachetnej Paczki został zapoczątkowany przed rokiem. Odwiedzono wówczas 33 rodziny, z których 22 zostały włączone do projektu.
– W Winnicy akcję organizujemy po raz pierwszy – mówi Edyta Kucharczyk, lider nowego rejonu. – Chcemy przybliżyć mieszkańcom naszej parafii i gminy ideę Szlachetnej Paczki na koncercie charytatywnym, który odbędzie się 22 listopada w kościele parafialnym. Temat przewodni koncertu to: „Miłosierdzie i pomoc bliźnim”. W trakcie koncertu wolontariusze opowiedzą wszystkim o projekcie oraz przedstawią historię niektórych rodzin w potrzebie. – Wspólnie będziemy zachęcać do stania się darczyńcą i zorganizowania pomocy dla rodzin, które szczególnie potrzebują naszego wsparcia – wyjaśnia E. Kucharczyk. – Warto dzielić się swoją pasją i chęcią pomagania. Zachęcić znajomych do współpracy i wspólnie organizować pomoc.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Nad sprawami duchowymi nie mamy pełnej kontroli i należy być ostrożnym.
Synodalność to sposób bycia i działania, promujący udział wszystkich we wspólnej misji edukacyjnej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.
Symbole tego spotkania – krzyż i ikona Maryi – zostaną przekazane koreańskiej młodzieży.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.