Anglikanie i prawosławni o uchodźcach i ekologii

Patriarcha Konstantynopola i abp Welby rozmawiali też o sposobach rozwiązania kryzysu ekonomicznego w Grecji.

„Żyjąc w warunkach względnego bezpieczeństwa i komfortu, jak to ma miejsce w całej Europie zachodniej, powinniśmy na nowo odkryć naszą wielkoduszną kulturę gościnności i solidarności, która jest sercem chrześcijańskiego świadectwa” – powiedział abp Justin Welby w Londynie na niedawnym spotkaniu z patriarchą Bartłomiejem. Duchowi przywódcy anglikanizmu i prawosławia właśnie kryzys związany z uchodźcami uznali za najważniejsze wyzwanie współczesnej Europy.

Arcybiskup Canterbury przypomniał, że obecnie na całym świecie jest 59 mln uchodźców i to właśnie „zwierzchnicy wspólnot chrześcijańskich są odpowiedzialni, aby kierując Ludem Bożym z mądrością poszukiwać woli Boga w rozwiązywaniu tego kryzysu”. Nie zabrakło też wymiany zdań na temat ocieplenia globalnego. Jak zauważył Bartłomiej, „rozwiązanie kryzysu ekologicznego nie jest jedynie kwestią nauki i technologii, ale również, a może przede wszystkim, sprawą zmiany sposobu myślenia” i stylu życia.

Patriarcha Konstantynopola i abp Welby rozmawiali też o sposobach rozwiązania kryzysu ekonomicznego w Grecji, tak aby nie prowadziło to do dalszego zubożenia ludności tego kraju. Obydwaj hierarchowie modlili się wspólnie w dwóch londyńskich katedrach, anglikańskiej i prawosławnej. W spotkaniu, które zakończyło się modlitwą ekumeniczną w anglikańskim opactwie westminsterskim, uczestniczył też przewodniczący katolickiej Konferencji Episkopatu Anglii i Walii, kard. Vincent Nichols.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6