„Wyraźne okazanie szacunku Kościoła dla rodziny”, od której zależy zdrowie całego społeczeństwa, to według przewodniczącego Konferencji Episkopatu Hiszpanii najważniejsze przesłanie zakończonego przed tygodniem Synodu Biskupów.
Kard. Ricardo Blázquez Pérez podkreślił, że „Synod miał przede wszystkim wyrazić wdzięczność rodzinom opartym na małżeństwie kobiety i mężczyzny za ich zaangażowanie w chrześcijańską misję, którą wypełniają one pośród różnych trudności i radości. Zadaniem Synodu nie było rozważanie tylko trudnych przypadków, ale wszystkich sytuacji, w jakich znajdują się współczesne rodziny, aby w ten sposób dać nowy impuls ich duszpasterstwu”.
Arcybiskup Valladolid zwrócił uwagę, że sprawa komunii dla rozwiedzionych nie była jedyną, lecz tylko jedną z wielu spraw dyskutowanych podczas Synodu. W tym przypadku trzeba zawsze pamiętać, że osoby rozwiedzione żyjące w nowym związku cywilnym nie są ekskomunikowane, lecz pozostają nadal członkami Kościoła. Najpierw trzeba zrozumieć, w jakiej konkretnej sytuacji znajduje się dana rodzina. Np. niektóre rodziny rozwiedzionych nie mają żadnego zainteresowania wiarą, inne przeciwnie. Dopiero potem można się zastanowić, jak im towarzyszyć w powrocie do Kościoła i jak mogłyby one uczestniczyć w życie wspólnoty parafialnej. Według hiszpańskiego kardynała zbyt wielkim uproszczeniem jest mówić, że od dzisiaj wszyscy rozwiedzeni mogą przystępować do komunii, a wcześniej nie mogli.
Nie było ono związane z zastąpieniem wcześniejszych świąt pogańskich, jak często się powtarza.
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Świąteczne oświetlenie, muzyka i choinka zostały po raz kolejny odwołane przez wojnę.
Boże Narodzenie jest również okazją do ponownego uświadomienia sobie „cudu ludzkiej wolności”.
Życzenia bożonarodzeniowe przewodniczącego polskiego episkopatu.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.