Ks. Bogusław Brzyś zastąpił ks. inf. Stanisława Jeża.
Nowym rektorem PMK we Francji został tarnowski kapłan, ks. Bogusław Brzyś, wieloletni duszpasterz wśród francuskiej Polonii i w Kościele francuskim. Ks. Brzyś zastąpił dotychczasowego rektora ks. inf. Stanisława Jeża, również pochodzącego z diecezji tarnowskiej.
Uroczystości związane z zakończeniem jego posługi i powitaniem nowego rektora odbyły się w kościele pw. Wniebowzięcia NMP w Paryżu. Mszy św. Przewodniczył kard. Kazimierz Nycz. W Eucharystii uczestniczyli m.in. Delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej bp Wiesław Lechowicz, Delegat Konferencji Episkopatu Francji ds. Duszpasterstwa Imigrantów bp Renauld de Dinechin, blisko 75. duszpasterzy polonijnych z całej Francji i innych krajów, a także spore grono sióstr zakonnych.
– Pod koniec Mszy świętej ks. infułat Jeż wyraził wdzięczność wszystkim, którzy otaczali go życzliwością i współpracowali dla dobra Polskiej Misji Katolickiej we Francji. Następnie bp Renauld de Dinechin odczytał dekret nominujący ks. Brzysia na rektora PMK we Francji – informuje bp Wiesław Lechowicz.
Uroczystość ta zakończyła proces przejmowania funkcji Rektora Polskiej Misji Katolickiej przez ks. Bogusława Brzysia, który formalnie objął to stanowisko 1 września 2015 roku.
Ks. Bogusław Brzyś urodził się w Tarnowie w 1961 roku. W latach 1981–1987 studiował w Wyższym Seminarium Duchownym w Tarnowie, po święceniach rozpoczął posługę duszpasterską w swojej diecezji. W 1993 roku wyjechał do pracy duszpasterskiej do Francji.
W Paryżu pracował na stanowisku sekretarza PMK do 1996 roku, a kolejne 2 lata prowadził posługę duszpasterską w kościele polskim pw. Wniebowzięcia NMP. W latach 1998–2014 pracował w diecezji Meaux w duszpasterstwie polsko – francuskim i francuskim sektorze duszpasterskim z centrum w Fontainebleau. 1 września 2015 roku został mianowany Rektorem Polskiej Misji Katolickiej we Francji.
ks. Zbigniew Wielgosz /Foto Gość
ks. inf. Stanisław Jeż
Archiwum KEP
ks. Bogusław Brzyś
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Nad sprawami duchowymi nie mamy pełnej kontroli i należy być ostrożnym.
Synodalność to sposób bycia i działania, promujący udział wszystkich we wspólnej misji edukacyjnej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.
Symbole tego spotkania – krzyż i ikona Maryi – zostaną przekazane koreańskiej młodzieży.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.