Majątek Kościoła - instrukcja obsługi

"Instrukcję w sprawie zarządzania dobrami doczesnymi Kościoła" przyjęli dziś biskupi diecezjalni podczas sesji na Jasnej Górze. Dokument Episkopatu Polski został po 3 latach "ad experimentum" przyjęty na czas nieokreślony - poinformował KAI bp Artur Miziński.

Sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski dodał, że po 3 latach obowiązywania dokument ten został zaktualizowany, w związku ze zmieniającymi się w Polsce przepisami cywilno-prawnymi. - Zmiany te zostały przeprowadzone przez grono ekspertów, kanonistów z różnych ośrodków naukowych w Polsce, a następnie przez specjalną komisję pod przewodnictwem abp. Wiktora Skworca.

Jak poinformował sekretarz generalny Episkopatu, przyjęta dziś Instrukcja składa się ze wprowadzenia oraz części regulujących takie kwestie jak: Nabywanie dóbr doczesnych; Zarządzanie dobrami doczesnymi; Umowy; Utrzymanie duchownych i osób konsekrowanych. Cała instrukcja liczy 25 stron. - Szczegółowe zagadnienia zostały opracowane w oparciu o przepisy Kościoła katolickiego zawarte w Kodeksie Prawa Kanonicznego wraz z adaptacją tych przepisów do polskiej rzeczywistości poprzez odniesienie do przepisów prawa polskiego dotyczących zarządzania dobrami materialnymi - wyjaśnił bp Miziński.

Sekretarz generalny Episkopatu Polski przypomniał w rozmowie z KAI, że misja Kościoła związana jest z działalnością na płaszczyźnie duchowej, a chodzi w niej o prowadzenie wiernych do zbawienia. - Aby tę misję realizować w świecie, w którym żyjemy tu i teraz potrzebne jest zaplecze materialne. Niezależnie od władzy świeckiej Kościół ma prawo do nabywania dóbr doczesnych, ich posiadania i administrowania, alienacji czyli pozbywania się ich w celu osiągnięcia właściwych sobie celów - dodał sekretarz generalny Episkopatu.

Nie możemy zapomnieć, że posiadanie dóbr doczesnych oraz ich administrowanie zawsze winno być zgodne z ewangeliczną zasadą, która mówi, że najważniejsze są wartości duchowe. Dobra materialne to narzędzie służebne w pełnieniu misji Kościoła. Przyjęta instrukcja ma służyć właśnie temu, aby były odpowiednio używane - zaznaczył.

Więcej na temat dokumentu:

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11