W sobotę w nocy zakończy się 8. edycja Nocy Kościołów "Cracovia Sacra", która rozpoczęła się… w piątek popołudniu.
Jedna noc, która byłaby zgodna z nazwą tego wydarzenia, wpisanego już na stałe w kulturalny kalendarz miasta, to jednak zbyt mało, by zobaczyć wszystkie skarby, jakie kryją się w krakowskich kościołach.
- Atrakcji jest naprawdę dużo i jestem pewna, że każdy znajdzie coś dla siebie. Ja mam okazję wejść do kościoła, do którego nigdy wcześniej bym nie weszła, ponieważ jestem innego wyznania. To wspaniała szansa, żeby się czegoś dowiedzieć i przy okazji zobaczyć zabytki z różnych epok - zauważa Ela, która w Krakowie jest na wakacjach.
- Biorę w tym udział co roku, a za jedną z ciekawszych wystaw uważam tę u bernardynów, bo za każdym razem jest tu coś nowego. Cenię sobie szczególnie to, że wystawa pozoruje naturalne warunki życia w krajach afrykańskich. Nigdy jej nie pomijam! - mówi z kolei pani Dorota.
Co więcej, oprócz zwiedzania tematycznych wystaw, podczas Cracovia Sacra można również posłuchać wspaniałych koncertów i wykładów, które dla miłośników historii sztuki sakralnej, są czym bezcennym.
Jedną z takich osób jest Anna, która nie mieszka na co dzień w Polsce, jednak za każdym razem swą podróż planuje tak, by właśnie tej nocy być w Krakowie.
- Najbardziej podobają mi się wszelkie występy artystyczne, a w tym roku szczególnie czekam na występ kantora Icchaka Horovitza w synagodze - opowiada.
Warto dodać, że gdy pogoda funduje nam tropikalne wręcz upały, Noc Kościołów jest od nich idealnym wybawieniem. W świątyniach panuje bowiem przyjemny chłód, sprzyjający zarówno modlitwie i kontemplacji, jak i zwiedzaniu. Można się było o tym przekonać już podczas inauguracji imprezy, która w tym roku rozpoczęła się w piątkowe popołudnie, w bazylice oo. dominikanów. Każdy, kto zszedł do piwnic, pod Kolegium św. Jacka, by zobaczyć wystawę "Historia pisana haftem" prezentującą szaty liturgiczne pochodzące z warsztatów tkackich całej Europy, nie miał ochoty stamtąd wychodzić…
Inauguracja nocy odbyła się u dominikanów także z innego powodu - bracia chcieli pokazać odnowione ostatnio wnętrza klasztoru, ale też ogłosić optymistyczną wiadomość: w najbliższym czasie planują stworzenie Muzeum Polskiej Prowincji Dominikanów, w którym na co dzień będzie można zobaczyć skarby, które na razie kryją się za klauzurą.
Bracia dominikanie pokazali również zwiedzającym ornaty z różnych wieków, schowane na co dzień w skarbu zakrystii, a wieczorem zaprosili wszystkich na koncert "Psałterz Dawidów /Wspólne Księgi" w wykonaniu Joanny Słowińskiej i jej zespołu.
Tematem tegorocznej Nocy Kościołów jest wielokulturowość, bowiem tak Kraków, jak i cała Polska, od wieków były kolebką różnych wyznań i kultur. Podczas Cracovia Sacra można więc podziwiać także zachwycające skarby cerkwi prawosławnej i grekokatolickiej, jak i posłuchać koncertów w skromnych murach synagogi, czy też kościołów protestanckich. Na szczególną uwagę zasługuje tu wystawa "Nowosielski i cerkiewne utensylia" połączona ze zwiedzaniem cerkwi prawosławnej (ul. Szpitalna 24), w tym ikonostasu oraz sali refektarzowej zaprojektowanej przez Jerzego Nowosielskiego.
Wielu uczestników Cracovia Sacra ceni też stare dokumenty i księgi, które można znaleźć w parafialnych archiwach i przykościelnych muzeach. - Jestem filologiem, więc interesują mnie stare inkunabuły oraz wspaniałe hafty i malarstwo, dlatego tu przyszłam - tłumaczy pani Elżbieta, która odwiedziła m.in. bazylikę o. franciszkanów. Podobne zainteresowania ma pan Kazimierz, który spośród atrakcji wybrał bazylikę o. karmelitów na Piasku. - Jestem pod wrażeniem wystawy związanej ze starymi mszałami i ornatami. Poza tym słyszałem, że ten kościół ma wspaniałe tradycje historyczne i ma zachowanych wiele ciekawych, starych dokumentów. To jest wspaniałe, że można zobaczyć tak rzadkie okazy - opowiada.
Jutro warto z kolei wybrać się do opactwa oo. benedyktynów w Tyńcu i do opactwa sióstr benedyktynek w Staniątkach - obydwa miejsca na zwiedzających czekają przez cały dzień. Z kolei wieczorem, o godz. 21, w synagodze Tempel odbędzie się „Spotkanie Szabatowe", czyli koncert w wykonaniu kantora Icchaka Horovitza oraz Walentina Dubrowskiego (fortepian).
Nocy Kościołów patronuje m.in. "Gość Niedzielny".
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Zawiera wyraźne stwierdzenie, że istnieją tylko dwie płcie: męska i żeńska.
Na chwilę obecną nie wiadomo, czy dokonano również aresztowań.
Zaapelował o większą możliwość zaangażowania ich na kierowniczych stanowiskach.
Zapewnił też o swojej bliskości mieszkańców Los Angeles, gdzie doszło do katastrofalnych pożarów.
Stowarzyszenie Katechetów Świeckich zwraca uwagę na faworyzowanie tzw edukacji zdrowotnej.