Powszechnie uważa się, że ogranicza i jest nudny. Gani, zakazuje i nie pasuje do dzisiejszego świata. Jak burzyć stereotypy dotyczące Kościoła i pokazywać innym, że życie z Bogiem to ekscytująca przygoda?
W 2013 roku, również w Środę Popielcową, na Rondzie Matecznego w Krakowie, ks. Stryczek zawiesił napis „ŚRODA POPIELCOWA. STREFA POKUTY” i posypywał popiołem głowy kierowców. W ten sposób chciał przypomnieć kierującym o fundamentalnej zasadzie obowiązującej na drogach: "Myśl za siebie i za innych".
Zobacz siebie w innym świetle
Przed dniem Wszystkich Świętych, wejście do budynku warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych zapełniło się butami, w których paliły się świece. Hasło instalacji to: „Zobacz siebie w innym świetle".
Była to reakcja na spadek dobroczynności w Polsce. Wybór miejsca miał podkreślić, że należy inwestować nie tylko w kapitał, ale przede wszystkim w drugiego człowieka. Bo pomaganie innym daje prawdziwe szczęście i tworzy wartość niezależną od krachu na giełdzie.
Coś zupełnie nowego
Allan Kaprow – znany teoretyk happeningu, w swojej książce „Jak przygotować happening” („How to Make a Happening”), napisał: „Zapomnij o wszystkich standardowych formach sztuki. Nie maluj obrazów, nie twórz poezji, nie pisz sztuki, nie komponuj muzyki, nie rób filmów i przede wszystkim nie myśl, że happening powstanie przez połączenie tego wszystkiego.(…) Chodzi o to, żeby zrobić coś zupełnie nowego i wykorzystać do tego sytuacje z codziennego życia.”
Czy polski Kościół potrzebuje dzisiaj takiej „nowości” w przybliżaniu Boga? Jedno jest pewne, na pewno warto pobudzać nas do refleksji i zadawać trudne pytania – o wartości, o bycie dla drugiego człowieka, o miejsce wiary w naszym życiu. I choć może happening nie jest bezpośrednią drogą do Kościoła, może być jej początkiem.
***
* Ks. Jacek Wiosna Stryczek jest założycielem Stowarzyszenia WIOSNA i pomysłodawcą SZLACHETNEJ PACZKI – ogólnopolskiego projektu, który od 15 lat łączy biednych i bogatych w unikatowym na skalę świata modelu mądrej pomocy. Ostatnio ukazała się jego pierwsza książka „Pieniądze w świetle Ewangelii. Nowa opowieść o biedzie i zarabianiu”.
Autorki artykułu związane są ze Szlachetną Paczką.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Nad sprawami duchowymi nie mamy pełnej kontroli i należy być ostrożnym.
Synodalność to sposób bycia i działania, promujący udział wszystkich we wspólnej misji edukacyjnej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.
Symbole tego spotkania – krzyż i ikona Maryi – zostaną przekazane koreańskiej młodzieży.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.